اطلاعات ضروری درباره مالیات نقل و انتقال ملك

اطلاعات ضروری درباره مالیات نقل و انتقال ملك به گزارش زمین دار شو مالیات نقل و انتقال ملك، شامل سه نوع مالیات انتقال حق واگذاری (سرقفلی)، درآمد حاصل از ساخت و فروش املاك (نوساز) و مالیات بر درآمد رضایت مالك یا حق مالكانه می شود كه هر یك از مؤدیان این مالیات ها به ترتیب معادل دو، ۱۰ و دو درصد به ارزش معاملاتی ملك مشمول مالیات می شوند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، مالیات نقل و انتقال ملك، نوع دیگر مالیات بر درآمد املاك است كه شامل مالیات انتقال حق واگذاری (سرقفلی)، مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاك (نوساز) و مالیات بر درآمد رضایت مالك یا حق مالكانه می شود.
همینطور مالیات نقل و انتقال املاك به ماخذ ارزش معادل معاملاتی و به نرخ پنج درصد مشمول مالیات می شوند.

محاسبه ارزش معاملاتی املاك چگونه است؟
در محاسبه ارزش معاملاتی املاك و در نتیجه تعیین مالیات نقل و انتقال املاك مبنای آن تقویم ارزش معاملاتی عقد املاك است كه فاكتورها و پارامترهایی بسته به نوع ملك دخالت دارند.
مساحت عرصه، مساحت بنا، قدمت بنا یا سال ساخت، نوع اسكلت بنا، تاسیسات و تجهیزات به كار رفته، نوع استفاده و كاربری و محل وقوع ملك همچون عواملی هستند كه بر محاسبه ارزش معاملاتی املاك و تعیین مالیات نقل و انتقال تأثیر می گذارد.
مالیات انتقال حق واگذاری املاك (حقوق صنفی و سرقفلی) یكی از انواع مالیات نقل و انتقال املاك است كه برپایه آن انتقال محل واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی مالك یا صاحب حق به نرخ ۲ درصد در تاریخ واگذاری مالكان عین یا صاحبان حق، مشمول مالیات می شوند.
گفتن این نكته ضروریست كه حق واگذاری، حق كسب، پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت تجاری محل است.

مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاك چیست؟
درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، مشمول مقررات مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل اشخاص حقوقی خواهد بود.
گفتنی است كه نخستین نقل و انتقال ساختمان های مذكور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ۱۰ درصد به ماخذ ارزش معاملاتی ملك مورد انتقال است.
علاوه براین، مالیات قطعی مؤدیان این ماده، بعد از رسیدگی طبق مقررات تعیین می شود. البته شمول مقررات این ماده در مورد ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است كه بیشتر از سه سال از تاریخ صدور گواهی آخر كار آن نگذشته باشد.
همچنین، شهرداری ها موظف می باشند همزمان با صدور پروانه ساخت و در هنگام صدور آخر كار مراتب را به منظور تشكیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی گزارش كنند.
گفتنی است؛ شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از حكم این ماده مستثنی هستند.

مالیات بر درآمد رضایت مالك یا حق مالكانه
مالك یا مالكان بابت اعلام رضایت نسبت به انتقال حق واگذاری محل (سر قفلی) اجاره بدون انتقال سرقفلی و تغییر شغل، مشمول مالیات به نرخ دو درصد هستند.
مؤدیان مبحث این نوع مالیات مكلف هستند، اظهارنامه مالیاتی خویش را در مورد حق واگذاری محل تا ۳۰ روز بعد از انجام معامله و در سایر موارد تا آخر تیرماه سال بعد به انضمام مدارك مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملك تسلیم و مالیات متعلقه را طبق مقررات پرداخت كنند.
گفتنی است؛ عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر، مشمول جریمه ای معادل ۱۰ درصد مالیات متعلقه می شود كه غیر قابل بخشودگی است. همچنین، عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر مشمول جریمه ای معادل ۲.۵ درصد مالیات به ازای هر ماه دیركرد بعد از اتمام سررسید تعیین می شود.
در مورد مؤدیانی كه مكلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند مبلغ مندرج در اظهارنامه از تاریخ انقضای مهلت تسلیم آن و نسبت به مابه اختلاف از تاریخ مطالبه، همینطور در مورد مؤدیانی كه از تسلیم اظهارنامه خودداری كرده یا اصولاً مكلف به تسلیم اظهارنامه نیستند؛ مهلت تسلیم اظهارنامه پرداخت مالیات حسب مورد است.

مدارك لازم جهت نقل و انتقال املاك
استعلام دفاتر اسناد رسمی با ذكر نام خریدار، تصویر سند مالكیت و بنچاق، تصویر شناسنامه و كارت ملی فروشنده و خریدار، تصویر آخر كار، تصویر پروانه تخریب، نوسازی و عدم خلاف در مورد املاك در دست ساخت، تصویر صورت مجلس تفكیكی، تصویر اسناد اجاری(رسمی یا عادی)، تصویر گواهی واریز مالیات بر ارث، تصویر وكالت نامه در صورت رفتن به وكیل، تصویر مباینه نامه یا قولنامه در مورد انتقال حق واگذاری محل همچون مداركی هستند كه برای نقل و انتقال املاك لازم هستند.1398/10/29
15:42:27
5.0 / 5
4648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک