گزارش زمین دار شو

نابسامانی بیمه كارگران ساختمانی

نابسامانی بیمه كارگران ساختمانی زمین دار شو: كارگران ساختمانی به واسطه بازرسی های نابسامان با قطع بیمه مواجه می شوند و این مساله مشكلاتی را برای این قشر به وجود آورده است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، برمبنای آمار اعلام شده حدود ۹۰۰ هزار كارگر ساختمانی بیمه شده و دارای كارت مهارت در كشور فعالیت می نمایند كه این كارگران در پروسه تمدید بیمه خود به واسطه بازرسی هایی كه صورت می گیرد با مشكلاتی مواجه می شوند.
كارگران ساختمانی به سبب ماهیت شغلی خود ممكنست در مقطعی بیكار باشند. این گروه از شاغلان كه تمدید بیمه آنها منوط به بازرسی های میدانی بازرسان است، در پروسه بازرسی با مشكلاتی مواجهند.
یكی از مشكلات پیش روی كارگران ساختمانی این است كه بازرسان بعضاً در زمانی كه كارگر در پروژه ای مشغول به كار نیست مبادرت به بازرسی می كنند كه این مساله سبب شده تا در طول سال در مقاطع مختلف بیمه این كارگران قطع شود.
هر چند بازرسی كارگران ساختمانی جهت پوشش بیمه تامین اجتماعی طی چند سال قبل با هدف خروج افراد غیركارگر از حمایت بیمه ای در دستور كار قرار گرفته تا صرفاً كارگران اصلی ساختمان بتوانند از مزایای بیمه ای برخوردار شوند، اما بعضاً سختگیری هایی كه در این پروسه صورت می گیرد، این گروه از كارگران را با مشكل مواجه كرده است و اوضاع نابسامانی را برای كارگران فراهم نموده و نارضایتی هایی را به دنبال دارد.
طرح ساماندهی كلیه كارگران شاغل در رشته های ساختمانی از حدود سال قبل اجرا شد و در چارچوب این طرح خیلی از افرادی كه در سایر مشاغل فعالیت می كردند و بعضاً نیز از تمكن مالی مالی خوبی بهره مند بودند، همزمان از مزایای بیمه تامین اجتماعی كارگران ساختمانی نیز استفاده می كردند كه با راه اندازی سامانه رفاه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، طرح ساماندهی بیمه كارگران ساختمانی اجرا شد.
اما در كنار مزیت هایی كه این طرح دارد، ظاهراً پروسه بازرسی در اختیار كارگزاری هایی قرار گرفته كه تخصصی در این امر ندارند و مشكلاتی را برای كارگران به وجود آورده است.
در همین زمینه نیز اكبر شوكت، رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تأیید چالش پیش روی كارگران و قطع بیمه آنها به واسطه چند بار بازرسی در سال گفت: متأسفانه این مساله یكی از ضعف های تامین اجتماعی در پروسه بیمه كارگران ساختمانی خصوصاً در شهرهای بزرگ است.
شوكت با اشاره به اینكه بازرسی از كارگران ساختمانی به كارگزاری هایی واگذار شده كه هیچ تخصصی ندارند، گفت: این بازرسان در سال سه - چهار بار كارگر ساختمانی را بازرسی می كنند و این مساله موجب می شود تا در چند مقطع بیمه كارگران قطع شود.
رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی درباره راهكار رفع این مشكل اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی با صدور بخشنامه ای به راحتی می تواند مشكلات مربوط به بازرسی از كارگران ساختمانی را ساماندهی كند.
وی همین طور از بیمه شدن ۹۴ هزار كارگر ساختمانی در آینده نزدیك آگاهی داد و اضافه كرد: هم اكنون این میزان كارگر ساختمانی توسط سربازرسان مورد تأیید نهایی قرار گرفتند و در نوبت پوشش بیمه ای هستند كه در حال رایزنی با مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هستیم تا این افراد تحت پوشش قرار گیرند.
شوكت افزود: علاوه بر این ۱۰۰ هزار كارگر ساختمانی در مراحل بازرسی هستند تا بعد از تكمیل پروسه بازرسی، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند.

1398/11/13
08:16:27
5.0 / 5
4161
تگهای خبر: بیمه , راه , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک