كار و تعاون در هفته ای كه گذشت

عرضه خدمات وكالتی و مشاوره ای به كارگران

عرضه خدمات وكالتی و مشاوره ای به كارگران به گزارش زمین دار شو عناوین مهم ترین خبرهای این هفته حوزه كار و تعاون به منتفی شدن تعیین دستمزد منطقه ای، عرضه خدمات مشاوره ای و وكالتی به كارگران، برنامه ریزی برای اعزام ۵ هزار نیروی كار ایرانی و ارتقای سطح مهارت در مناطق آزاد و استانهای مرزی اختصاص داشت.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در هفته ای كه گذشت شورایعالی كار با حضور نمایندگان گروه كارگری و كارفرمایی و معاون روابط كار تشكیل جلسه داد. این نشست چند دستور كار داشت كه مبحث بررسی مشكلات كارگران شاغل در مناطق آزاد همچون محورها بود.

بر این اساس در این نشست مقرر شد تا به منظور حل و فصل و بررسی مشكلات كارگرانی كه در مناطق آزاد مشغول كارند، كارگروهی سه جانبه با حضور مسئول مناطق آزاد از سوی وزارت كار تشكیل گردد و مشكلات كارگران مناطق آزاد را شناسایی و بررسی كند.

همچنین در این جلسه مبحث مزد منطقه ای كه كارفرماها آنرا پیشنهاد كرده بودند، منتفی و مقرر شد در جلسه آتی كمیته دستمزد، گروه كارگری و كارفرمایی و نماینده مركز آمار گزارش نهایی خویش را برای مشخص شدن رقم هزینه سبد معیشت كارگران و ورود جدی به مذاكرات دستمزد سال ۹۹ ارائه نمایند.

اصلاح آئین نامه نحوه برگزاری انتخابات انجمن های صنفی كارگری هم از دیگر محورهای این نشست بود كه مورد اصلاح قرار گرفت.

مدیركل هدایت نیروی كار و كاریابی های وزارت كار این هفته از برنامه ریزی برای اعزام ۵۰۰۰ نیروی كار ایرانی به خارج طی سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت كه فرآیند اعزام نیروی كار ایرانی به خارج از راه كاریابی هایی صورت می گیرد كه مجوزهای لازم را دریافت كرده باشند.

آنطور كه اكبرنیا گفته هم اكنون ۱۳۰ كاریابی خارجی در كشور فعالیت می نمایند و ۷ دفتر هدایت و پشتیبانی از نیروی كار ایرانی در كشورهای آلمان، كانادا، استرالیا، دانمارك، تركیه، عراق و عمان به راه افتاده است.

وی تشكیل این دفاتر را باعث تسهیل شرایط اعزام نیروی كار و حمایت ایرانی ها شاغل در این كشورها دانست.

همكاری مركز وكلای قوه قضاییه و وزارت كار برای حل مشكلات حقوقی كارگران از دیگر رویدادهای این هفته بود.

در همین راستا تفاهم نامه سه جانبه میان سازمان بسیج كارگری و كارخانه های كشور، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به امضا رسید.

هدف از انعقاد این تفاهم نامه، عرضه خدمات مشاوره ای و وكالتی به كارگران و ایجاد بستری مناسب و تعیین چارچوب كلی جهت همكاری برای حمایتهای حقوقی از جامعه كار و تولید با استفاده از ظرفیتهای مركز كارشناسان و وكلا و كارشناسان قوه قضائیه برای حل و فصل پرونده های حقوقی و كیفری مربوط به كارگران و كارفرمایان است.

در هفته ای كه گذشت مركز آمار اتاق تعاون ایران در جهت اجرای طرح شامخ ساختمان گزارشی از فعالان اقتصادی حوزه مسكن عرضه كرد كه نشان داده است كه رقم شاخص مقدار تولید یا عرضه خدمات در دیماه سال جاری ۴۲.۹۳ بوده و از بهبود اندك وضعیت ساختمان نسبت به آذر ماه حكایت دارد.

این گزارش با اشاره به آمار منتشره از جانب بانك مركزی اعلام نموده در دیماه ۹۸ تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی تهران به ۱۰۷۰۰ واحد رسیده كه نسبت به ماه قبل ۱۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹ درصد افزایش را نشان داده است. متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای واحد مسكونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران هم با ۲.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ۴۰.۹ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل به رقم ۱۳.۸ میلیون تومان رسیده است.

معاون وزیر كار این هفته از آمادگی برای ارتقای سطح مهارت استانهای مرزی و مناطقی اطلاع داد كه از نرخ بالای بیكاری برخوردار می باشند.

به گفته وی، میل به سرمایه گذاری در مناطق آزاد و مرزی روز به روز پررنگتر می شود ازاین رو موظف به تربیت نیروهای انسانی ماهر و منطبق با تقاضا در این مناطق هستیم.

معاون وزیر كار در عین حال با اشاره به لایحه ایجاد هشت منطقه جدید آزاد تجاری صنعتی، ابراز امیدواری كرد: این مصوبه كه یك لزوم ملی است هر چه زودتر تعیین تكلیف شود و ظرفیت مناطق آزاد جدید به نحو شایسته مورد بهره برداری قرار گیرد.
1398/11/18
18:25:03
5.0 / 5
4001
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک