كار و تعاون در هفته ای كه گذشت

نیروهای بومی در اولویت آگهی های استخدام

نیروهای بومی در اولویت آگهی های استخدام به گزارش زمین دار شو اهم خبرهای این هفته حوزه كار و تعاون به راه اندازی ۲۰۰۰ صندوق محلی در استانهای مختلف، تعیین تكلیف كارگران مشاغل پروژه ای و ساختمانی، اولویت نیروهای شایسته بومی در آگهی های استخدام و افتتاح ۳۲۲ طرح تعاونی اختصاص داشت.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در هفته ای كه گذشت مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید از پرداخت ۱۹۷۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به استقبال متقاضیان، صندوق كارآفرینی امید با بررسی پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه ای به منظور پشتیبانی از كسب و كارها و بهبود اقتصاد و معیشت روستائیان در استان هایی كه تابحال موفق به پرداخت ۸۰ درصد اعتبار ابلاغی خود از مراحل سوم و چهارم اشتغال روستایی شده اند، ۱۶۷ میلیارد تومان اعتبار مازاد معادل ۲۰ درصد اعتبار ابلاغی مختص كرده است.

نوراله زاده از ایجاد ۱۱۴ روستای بدون بیكار در كشور اطلاع داد و اضافه كرد: شناسایی كسب و كارهای محلی، توانمندسازی روستاییان و ارتقای سرمایه های اجتماعی مهمترین دستاوردهای صندوق در این طرح به حساب می آید.

وی از طریق اندازی ۲۰۰۰ صندوق محلی در استانهای مختلف كشور اطلاع داد و اظهار داشت: هدفگذاری ایجاد ۱۰۰۰ صندوق دیگر هم در دستور كار قرار دارد.

از دیگر خبرهای این هفته، افتتاح و بهره برداری از ۳۲۲ طرح تعاونی بود.آنطور كه معاون تعاون وزیر كار گفته طی هفته آینده ۳۲۲ طرح تعاونی در سراسر كشور به صورت همزمان شروع به كار خواهند كرد.

به گفته وی بیشتر از ۵۰ درصد پروژه های تعاونی، در عرصه تولید و مابقی طرح ها در حوزه مسكن و خدمات است و به لحاظ سرمایه گذاری بخش مسكن، دارای سهم بیشتری در پروژه های مذكور است.

محمد شریعتمداری كه این هفته برای افتتاح طرح های دهه فجر به عسلویه سفر كرده بود اشتغال را از مطالبات به حق مردم عسلویه دانست و اظهار داشت: وجود بیكاری و فقر در كنار تاسیسات عظیم نفت و گاز عسلویه پذیرفتنی نیست و علاوه بر تأمین حداقل های مورد نیاز مردم در این منطقه باید توانمندسازی آنها هم در دستور كار قرار گیرد.

وی استخدام های خارج از فراخوان و استفاده از نیروهای غیربومی در فراخوان های استخدام را ممنوع اعلام نمود و اظهار داشت: در آگهی های استخدام اولویت با نیروهای بومی شایسته است.

وزیر كار همینطور از پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به ۱۶ هزار روستایی تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر اطلاع داد و اظهار داشت: صندوق بیمه روستاییان و عشایر به ۱۶ هزار روستایی تحت پوشش ۳ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می كند.

این هفته، هیات وزیران به پیشنهاد وزارت كار حداكثر مدت موقت برای كارهایی كه ماهیت آنها جنبه غیر مستمر و غیر دائم دارد را ۴ سال تمام تعیین كرد. این اقدام هیات وزیران در جهت ایجاد امنیت شغلی كارگران، با عنایت به افزایش روز افزون قراردادهای موقت كار در سال های اخیر و به منظور پیشگیری از سوء استفاده از عدم تعیین حداكثر مدت موقت كار آئین نامه اجرایی صورت گرفت.

بر این اساس حداكثر مدت موقت برای كارهایی كه ماهیت آنها جنبه غیرمستمر دارد ۴ سال تمام خواهد بود و بنابراین انعقاد قرارداد موقت از جانب كارفرمایان با كارگرانی كه ۴ سال در مشاغل غیرمستمر نظیر سد سازی و پروژه های عمرانی به شكل متوالی یا متناوب مشغول كارند ممنوع بوده و از این پس با این دسته كارگران باید تا آخر پروژه قرارداد دائم منعقد شود.

منبع:

1398/11/24
19:10:42
5.0 / 5
4100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک