وضعیت مبهم طرح های سه گانه برای بازار اجاره

وضعیت مبهم طرح های سه گانه برای بازار اجاره به گزارش زمین دار شو در شرایطی كه حدود یك ماه و نیم به آغاز فصل جابجایی باقی مانده، طرح های پیشنهادی برای كمك به مستأجران با اما و اگرهایی مواجه می باشد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، از ماه ها قبل، دولت طرح اجاره داری حرفه ای را در دستور کار قرار داده است؛ طرحی که گفته می شود به مباحثی همچون ودیعه، راه اندازی واحدهایی به قصد اجاره داری، مدت زمان اجاره نامه و ورود شرکت های دانش بنیان می پردازد.
یکی از مسائلی که وزارت راه و شهرسازی با شیوع ویروس کرونا به آن پرداخته تمدید ۶ ماهه قرارداد مستاجران است که هنوز حالت اجرایی ندارد و در انتظار تصمیم ستاد ملی کرونا به سر می برد.
طرح اجاره داری حرفه ای هم باتوجه به زمان بر بودن آن بعید است به این زودی ها به بازار اجاره وصال دهد.
مبحث دیگری که این روزها زمزمه آن شنیده می شود تعیین سقف قیمت برای اجاره مسکن است؛ طرحی که بعضی کارشناسان آنرا غیر قابل اجرا می دانند. خسته بند نماینده مجلس در این خصوص می گوید: بطور قطع تعیین سقف قیمت برای اجاره مسکن باعث بروز پدیده انعقاد قراردادهای زیرزمینی می شود، یعنی مالکان و مستأجران بر مبنای قانون اعلامی، قرارداد اصولی و منطقی را می بندند، اما در پشت پرده، مالکان مبالغ بیشتری را از مستأجران طلب می کنند.
آرامش کرونایی بازار اجاره مسکن
حدود یک ماه و نیم تا شروع فصل جابجایی مستاجرها باقی مانده و نرخ اجاره هنوز چندان افزایش نیافته است. با این وجود بنظر می رسد سال جاری طرح تأثیر ویروس کرونا، وضعیت بازار اجاره متفاوت تر از سال های قبل باشد.
بازار مسکن بیشترین تأثیر را از ویروس کرونا گرفته است. از یک طرف قیمت ها به ثبات نسبی رسیده و از طرف دیگر نسبت به سالهای قبل، تمایل مستاجران و حتی موجران به تمدید قراردادهای اجاره افزایش یافته است. جنس نگرانی هر دو گروه هم با یکدیگر متفاوت است. مستاجران از به خطر افتادن سلامتی شان به دنبال جابجایی نگران هستند و موجران بیم آن دارند که با رفتن مستاجر، واحدشان برای چند ماه خالی بماند. خروجی این وضعیت به افزایش محسوس تمایل برای تمدید قرارداد منتهی شده است.
از طرف دیگر مستاجرانی که این روزها قراردادشان به اتمام رسیده اضطراب جابجایی را دارند. محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفته است: تمدید قراردادهای اجاره مسکن جزو پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی مبارزه با کرونا جهت پشتیبانی از مستاجران است. این ستاد هنوز پروتکلی را برای بازار اجاره تعیین نکرده است.
قبل از این هم وزارت راه و شهرسازی برنامه هایی را برای کنترل بازار اجاره مد نظر قرار داده بود؛ برنامه هایی مثل اجاره داری حرفه ای، کمک به بخش خصوصی برای تکمیل واحدهای نیمه ساز درون شهرها با هدف ورود آنها به بازار اجاره و اجرای طرح اقدام ملی مسکن همچون این طرح ها است.
اما اینکه آیا می توان باتوجه به قوانین مربوط به حقوق مالکیت، صاحبخانه ها را مجبور کرد قرارداد مستاجران را تا یک سال دیگر تمدید کنند یا اینکه برای چند ماه به آنها فرصت بدهند، سوالی است که بنظر می رسد پاسخ به آن چندان راحت نیست. اصولاً هم نمی توان مالکی را به زور مجبور کرد اجازه دهد مستاجری که برای او مشکلاتی به وجود آورده چند ماه دیگر در خانه اش سکونت کند.
گزارش های میدانی از آخرین وضعیت بازار اجاره در شهر تهران از آرامش قیمتی این بازار در مقطع کنونی حکایت دارد. در بخش فروش هم بجز معدود فایلهای مرغوب، رشد قابل توجهی در قیمت ها مشاهده نمی گردد. البته واسطه های ملکی می گویند که وضعیت فعلی ناپایدار است و همه چیز به مدت زمان ماندگاری بیماری کرونا بستگی دارد.
اما آنچه مسلم است این که حتی پس از از فروکش کردن بیماری کرونا، توان متقاضیان در بخش اجاره عامل تعیین کننده در میزان افزایش نرخ ها است و بنا بر این نمی توان انتظار داشت میانگین نرخ رشد اجاره بها امسال از حدود ۳۰ درصد سال قبل فراتر برود.1399/02/13
23:47:18
5.0 / 5
2433
تگهای خبر: راه , شركت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک