برای خردادماه

شامخ ساختمان منتشر گردید

شامخ ساختمان منتشر گردید نتایج بررسی های آماری حوزه ساختمان در خردادماه نشان داده است عدد شامخ كل ۶۴.۳۶ بوده كه از بهبود اندك وضعیت بخش ساختمان در خرداد ۹۹ نسبت به ماه قبل حكایت دارد.به گزارش زمین دار شو به نقل از اتاق تعاون ایران، با عنایت به رکود فعالیتهای ساختمانی در دو ماه نخست سال و رشد آرام افزایش فعالیت ها در خرداد، شاخص میزان فعالیتهای انجام شده (تولید و یا عرضه خدمات) نسبت به ماه قبل کمی افزایش پیدا کرد.
براین اساس، عدد شامخ کل ۶۴.۳۶ نشان دهنده بهبود اندک وضعیت بخش ساختمان در خرداد ۹۹ نسبت به ماه قبل است.
همچنین شاخصهای سرعت انجام سفارشات، میزان خرید مواد اولیه و میزان بکارگیری نیروی انسانی، افزایش میزان شاخص را تجربه کردند.
لازم به اشاره است، صنعت ساختمان بر مبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران با ۱۰۸۰۰ واحد مسکونی، نسبت به ماه قبل ۴.۷ درصد کاهش پیدا کرد. همینطور قیمت مسکن در تهران (به عنوان نمونه اماری بزرگ از کل کشور) با متوسط قیمت ۱۸.۹ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۱.۶ درصدی را تجربه نمود. عواملی همچون افزایش نگران کننده نرخ ارز و به تبع آن افزایش انتظارات تورمی، کاهش عرضه مسکن بخصوص برای اقشار کم درآمد و هم تداوم معاملات سوداگرانه، باعث افزایش محسوس قیمت مسکن طی ماه های اخیر بخصوص در خرداد ماه شده است.
در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی هم تحت تاثیر نوسانات ارزی و افزایش بیش از اندازه قیمت مواد اولیه بخصوص در بخش آهن آلات، به تبع آن افزایش دستمزد و کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم شیوع کرونا، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (چه در حوزه راه های مرزی و چه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، در فعالیتهای تولید و خدمات، نه تنها رونق مورد انتظار فعالان برآورده نشد، بلکه نگرانی از ادامه روند موجود در اظهارات آنها مشهود بود.
در بخش های عمرانی هم کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان، فعالیتهای این بخش همچنان در شرایط رکود به سر می برد.


منبع:

1399/04/17
13:48:58
5.0 / 5
2384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک