یك كارشناس:

قیمت دلاری مسكن كاهش یافته است

قیمت دلاری مسكن كاهش یافته است به گزارش زمین دار شو یك كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه مقایسه رشد قیمت خانه با نرخ ارز طی سه سال قبل نشان داده است كه ارزش دلاری مسكن كاهش یافته است اظهار داشت: با این وجود ارزش اسمی ملك ۵.۵ برابر شده و در صورت كاهش نرخ ارز می توان به ثبات بازار مسكن امیدوار بود.


مهدی روانشادنیا در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: افزایش قیمت مسکن هیچ مبنای اصالتی در این بازار ندارد؛ چونکه هیچ متغیر اساسی در این بخش به وجود نیامده، بجز اینکه با کاهش ارزش پول ملی و تراز کردن دارایی ها با ارزش جدید مواجهیم. طبیعتا هر اتفاقی در بازار ارز بیفتد اثرات خویش را در بازارهای دیگر خواهد داشت.
وی ادامه داد: وقتی قیمت مسکن را با قیمت ارزهای خارجی مقایسه نماییم قیمت دلاری مسکن حتی از سه سال قبل کمتر شده اما ارزش اسمی آن رشد ۵.۵ برابری داشته است؛ در حالیکه نرخ ارز در همین بازه زمانی ۷.۵ تا ۸ برابر شده است. یعنی اگر ارز در همین قیمت بماند ارزش واقعی مسکن هنوز با آن تراز نشده است. در نتیجه اظهارنظر کردن درباره آینده بازار مسکن جدا از بحثهای اقتصاد کلان غیر ممکن است.
این کارشناس با اشاره به اینکه بازار مسکن نمی تواند به این روند ادامه دهد، اظهار داشت: حتی اگر نرخ رشد قیمت ارز ادامه داشته باشد مسکن نمی تواند با آن همپا شود. اگر هم قیمت ارز کاهش پیدا کند، به سبب چسبندگی که در بازار مسکن وجود دارد امکان کاهش قیمت ملک بعید است. می شود اینطور ارزیابی کرد که اگر دلار صعودی باشد مسکن هم صعودی می شود ولی نه به سرعت. اگر دلار نزولی شود مسکن به ثبات می رسد.
روانشادنیا درباره تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بازار مسکن در ایران اظهار نمود: انتخابات آمریکا انعکاس خویش را در قیمت ارز نشان خواهد داد. نرخ ارز هم اکنون یک متغیر بسیار بااهمیت در تعیین قیمت دارایی ها همچون مسکن می باشد. البته تنها متغیر موثر در قیمت ارز فقط بحث انتخابات آمریکا نیست. مسائل دیگر همچون نقدینگی و اقتصاد داخلی هم دخیل است. با این وجود انتخاب هریک از دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا از لحاظ روانی می تواند اثرات کاهشی یا افزایشی بر بازار ارز بگذارد.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان داده است. همینطور بر مبنای اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.
منبع:

1399/08/14
21:05:46
5.0 / 5
1283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک