سازمان بین المللی كار:

بهبود بازار كار جهانی در سال ۲۰۲۱ آهسته و ناهموار خواهد بود

بهبود بازار كار جهانی در سال ۲۰۲۱ آهسته و ناهموار خواهد بود به گزارش زمین دار شو خراسان رضوی با همه گیری کووید-۱۹ در تمام مناطق و گروه های درآمد، زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر کاهش اشتغال قرارگرفته اند. طبق اعلام سازمان بین المللی کار، بهبود جهانی در ساعت کار و درآمد در سال ۲۰۲۱ آهسته، ناهموار و نامطمئن خواهد بود.


به نقل از بیزینس نیوز، این سازمان در هفتمین گزارش خود در مورد تأثیر همه گیری در بازارهای کار اظهار داشت: به علت تاثیرات این همه گیری، سیاست گذاران ملزم به اتخاذ اقدامات «انسان محور» برای بازگشت پایدار و فراگیر خواهند بود.
در این گزارش با نام «کووید-۱۹ و کار جهانی» ذکرشده است که همه گیری کووید-۱۹، ساعت کار را ۳ درصد، معادل ۹۰ میلیون شغل تمام وقت در مقایسه با سطح پیش از بحران کاهش داده است. تاخیر واکسیناسیون در سرتاسر جهان می تواند سبب کاهش ساعت کاری ۴.۶ درصدی یا معادل ۱۳۰ میلیون شغل تمام وقت در مقایسه با سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ شود.
یک سناریوی خوش بینانه پیشبینی می کند که در صورت کنترل همه گیری و گسترش اعتمادبه نفس مصرف کننده، تجارت ۱.۳ درصد کاهش پیدا کند.
گای رایدر، مدیرکل سازمان بین المللی کار (ILO) اظهار داشت: «علائم بهبودی که مشاهده می شود دلگرم کننده اما شکننده و بسیار نامطمئن است و باید به خاطر داشته باشیم که هیچ کشور یا گروهی نمی تواند به تنهایی بهبود یابد.»
نشانه های ابتدایی بهبود بازار کار بعد از کار در خانه با تعطیلی محل کار به علت همه گیری نمایان شد. این تعطیلی باعث صدمه درآمد و از دست دادن شغل شد و میلیون ها نفر را به سمت فقر سوق داد.
سازمان بین المللی کار اظهار داشت: جهان با افزایش سطح عدم اطمینان از کار و درآمد با خطراتی روبرو است که می تواند بهبودی را در سال ۲۰۲۱ کم کند یا از بین ببرد.
انتظار می رود قاره آمریکا، اروپا و آسیای میانه به علت اقدامات سختگیرانه بهداشتی که در ابتداء سال اعمال شده است، متحمل خسارات دو برابری ساعت کاری نسبت به سایر مناطق شوند. در مقابل، انتظار می رود که منطقه آسیا و اقیانوسیه سال جاری کمترین تلفات ساعت کاری را ثبت کنند که نشان دهنده بهبودی است که در انتهای سال ۲۰۲۰ هم در جریان بود.
پیشبینی می شود سال جاری اشتغال و ساعت کار جهانی در مقایسه با سال قبل بهبود یابد و در سالجاری، از دست شغل که در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۴۴ میلیون بود به ۶۸ میلیون نفر کاهش پیدا کند.
این سازمان نگرانی ها را در مورد بهبود « K شکل» ابراز کرد، موردی که بعضی از بخش های اقتصادی یا بازار کار به شدت از بهبودی سود می برند درحالی که برخی دیگر از این کشورها همچنان عقب می مانند. این بدان مفهوم است که بخش ها و کارگران با بیشترین صدمه امکان دارد در بهبودی، عقب مانده و منجر به افزایش نابرابری شود، مگر اینکه اقدامات اصلاحی صورت گیرد.


بیشترین بخش های صدمه دیده خدمات اقامتی و غذایی است که اشتغال آنها بیشتر از ۲۰ درصد کاهش یافته است و پس ازآن خرده فروشی و تولید قرار دارند. در مقابل، اشتغال در اطلاعات، ارتباطات، امور مالی و بیمه در سه ماهه دوم و سوم سال قبل افزایش یافته است.
در بین گروه های اقتصادی اجتماعی، همه گیری ازنظر اشتغال و از دست دادن ساعت کاری بیشترین تأثیر را بر زنان و جوانان داشته است.
این سازمان اظهار داشت: «بیماری کووید-۱۹ منجر به شدیدترین بحران دنیای کار از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ شده است.»
این سازمان اعلام نموده است که ۸.۸ درصد از ساعات کار جهانی در سال ۲۰۲۰ نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ ازدست رفته است که معادل ۲۵۵ میلیون شغل تمام وقت است. این میزان حدود چهار برابر بیشتر از تعداد مشاغل ازدست رفته طی بحران مالی جهانی ۲۰۰۸ است.
به طورکلی، این خسارات در سرتاسر جهان منجر به کاهش ۳.۳ درصدی درآمد کارگر، بدون در نظر گرفتن اقدامات حمایتی، برابر با ۳.۷ تریلیون دلار یا ۴.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی شده است.
این سازمان بیان نمود: «نشانه هایی از بهبود در افق با شواهدی از جهش قابل توجه در فعالیتهای اقتصادی و بازارهای کار در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ نمایان شده است.»
سازمان کار می گوید: سیاست ها برای بهبودی باید شامل اقدامات بهداشت عمومی، اقتصادی و بازار کار باشد.
این سازمان از سیاست گذاران خواست تا روی بهبودی قوی که به اشتغال، درآمد، حقوق کارگران و گفتگوی اجتماعی رسیدگی می کند، توجه نمایند. همینطور سازمان کار از سیاست گذاران خواسته است تا با افزایش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹، سیاست های کلان اقتصادی سازگار برای پشتیبانی از درآمد و سرمایه گذاری را حفظ کنند.
همینطور از آنان خواسته شده تا با واکسیناسیون و اقدامات سیاستی به کشورهای با درآمد کم و متوسط کمک کنند و همینطور اطمینان حاصل کنند که گروه های صدمه دیده فرصت های شغلی مناسبی پیدا می کنند و هیچ «اثر زخم» طولانی مدت باقی نخواهد ماند. همینطور نیازهای بخش های مختلف باید با اقدامات سیاستی موثر برای پشتیبانی از انتقال بازار کار و بنگاه های کوچک متعادل شود.
این سازمان اضافه کرد: «ما در یک جاده با چند مسیر هستیم. یک مسیر منجر به بهبودی ناهموار، ناپایدار، همراه با رشد نابرابری و بی ثباتی و احتمال بروز بحران های بیشتر می شود و مسیر دیگر بر بهبود انسان محور برای بازسازی بهتر، اولویت بندی اشتغال، درآمد و حمایت اجتماعی، حقوق کارگران و گفتگوی اجتماعی متمرکز است. اگر بخواهیم بهبودی ماندگار، پایدار و فراگیر داشته باشیم، مسیری خواهد بود که سیاست گذاران باید به آن متعهد شوند. »
منبع:

1399/11/07
23:34:03
0.0 / 5
655
تگهای خبر: اشتغال , بازسازی , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک