معاون سازمان بنادر ؛

قرارداد واگذاری ۱۰ ساله بندر چابهار به هند را فعلا امضا نمی نماییم

قرارداد واگذاری ۱۰ ساله بندر چابهار به هند را فعلا امضا نمی نماییم به گزارش زمین دار شو معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی می گوید: تا زمانی که هندی ها کل سرمایه گذاری ۸۵ میلیون یورویی را تکمیل نکنند، قرارداد واگذاری ۱۰ ساله بندر را امضا نمی نماییم.فرهاد منتصر کوهساری معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت توسعه بندر چابهار عنوان کرد: ما هم اکنون مشکلی از نظر تجهیزات بندری برای تخلیه و بارگیری در بندر چابهار نداریم.
وی ضمن اشاره به قرارداد سرمایه گذاری ۸۵ میلیون یورویی هندی ها در بندر چابهار اظهار داشت: هندی ها قرارداد ساخت برخی از تجهیزات را با سازندگان بین المللی به امضا رسانده اند؛ تا کنون هم ۴ دستگاه گنتری کرین موبایل (جرثقیل قابل جابه جایی مخصوص تخلیه بار از کشتی) ۱۴۰ و ۱۰۰ تنی به این بندر منتقل شده است؛ بزودی دو دستگاه گنتری کرین دیگر هم به این بندر منتقل می شود.
منتصر کوهساری با اشاره به اینکه تا زمانی که طرف هندی تجهیزات را کامل نکند، قرارداد واگذاری ۱۰ ساله اپراتوری بندر چابهار به هندی ها را امضا نخواهیم کرد، اظهار داشت: اجرای این قرارداد هنوز شروع نشده است؛ این قرارداد به صورت B.O.T است به این معنا که در انتها قرارداد ۱۰ ساله، تجهیزات ساخته شده در اختیار سازمان بنادر قرار می گیرد.
وی ضمن اشاره به تأثیرگذاری تحریم ها در فرایند تولید، انتقال و بهره برداری از تجهیزات بندری از جانب هندی ها در بندر چابهار، اضافه کرد: هندی ها یک قرارداد دیگر هم با چینی ها برای راه اندازی تجهیزات بندر چابهار دارند اما چینی ها این قرارداد را اجرا نکرده اند ازاین رو طرف هندی چندان مقصر نیست و شرکت سازنده در ساخت تجهیزات چابهار اهمال کرده است.
چینی ها هم در بندر گوادر کاری نکرده اند؛ بیشتر پروپاگانداست
معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این که آیا با عنایت به سرمایه گذاری بزرگی که چینی ها در بندر گوادر پاکستان داشته اند، بهتر نبود ما هم توسعه بندر چابهار را به جای هند، به چینی ها می دادیم؟ خاطرنشان کرد: اگر بندر گوادر را بررسی کنید، می بینید که اتفاق خاصی در این بندر از جانب چینی ها رخ نداده و تنها تبلیغات و جوسازی است که در این حوزه انجام می شود.
پیگیری هایمان از هندی ها را بیشتر کرده ایم
وی با اشاره به اینکه باید سرعت توسعه را در چابهار افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: پیگیری های ما از هندی ها بیشتر شده اما شرایط خاص تحریم ها هستند بخصوص که ما نپذیرفتیم که این تجهیزات در هند ساخته شود و گفتیم باید سازندگان مطرح بین المللی این تجهیزات را بسازند بنابراین قرارداد را یورویی تدوین کرده ایم تا تجهیزات از آلمان و هلند به ایران بیاید.


منبع:

1400/03/05
23:16:01
0.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک