وام اجاره افزایش می یابد؟

وام اجاره افزایش می یابد؟ به گزارش زمین دار شو بنابر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، پیشنهاد گسترش کمک ودیعه مسکن در قانون بودجه ۱۴۰۱ عرضه شده که مقرر است ۱۰ درصد تسهیلات مصوب در قانون به حوزه اجاره اختصاص یابد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، تسهیلات کمک ودیعه مسکن که در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به برخی مستاجران پرداخت شده بنا بر پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی احتمالاً در سال آینده گسترش پیدا می کند. این خبر را محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده و هدف از عرضه آنرا ساماندهی بازار اجاره و تسهیل گری در پرداخت هزینه های اجاره برای مستاجران دانسته است.
وی با یادآوری این مطلب که طی دو سال قبل مصوباتی از ستاد ملی کرونا برای ودیعه مسکن دریافت شده است اضافه کرد: افزایش قیمت اجاره بها در توان پرداخت قشر مستاجر نیست. بدین منظور سال جاری پیشنهاداتی در چارچوب قانون بودجه تنظیم و ارائه شده تا نهایی و مصوب شود. با تصویب این پیشنهادها در قانون بودجه در نظر است تا اعتبار مناسبی برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در اختیار مستاجران قرار بگیرد.
محمودزاده افزود: در نظر است تا در قانون بودجه سال جاری، تسهیلات ودیعه مسکن گسترش یابد و با ساختار قوی تری کار پیش برود.
وی خاطرنشان کرد: باید ابزار مناسب قانونی برای وزارت راه و شهرسازی فراهم بشود تا این کمک ها در اختیار مستاجران قرار بگیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این که بازار مسکن و اجاره بها متاثر از اقتصاد کلان کشور است، توضیح داد: تلاش بر این است تا فاصله بین قیمت اجاره و توان مستاجران با پرداخت کمک ودیعه اجاره جبران شود. درصورتیکه پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در قانون بوجه ۱۴۰۱ مصوب شود کمک قابل توجهی به مستاجران می شود.
وی در مورد جزئیات پیشنهاد ارائه شده اظهار داشت: پیشنهاد شده است تا ۱۰ درصد تسهیلات حوزه مسکن مصوب در قانون در چارچوب ودیعه اجاره هزینه شود. این پیشنهاد ارائه شده و مورد تایید بخش های اولیه قرار گرفته است. امید است تا در بودجه نهایی این رقم تثبیت بشود که کمک خوبی برای مستاجران است.
محمودزاده همینطور گام دیگر وزارت راه و شهرسازی را در مبحث ساماندهی بازار اجاره، مبحث اجاره داری حرفه ای برشمرد و اضافه کرد: مبحث اجاره داری حرفه ای که توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین شد و در کمیسیون های تخصصی مجلس در دست بررسی می باشد هم از سنوات گذشته شروع شده و درحال پیگیری است که با تصویب و اجرایی شدن آن بازار اجاره ساماندهی خواهد شد.
وزارت راه و شهرسازی در حالی گسترش وام اجاره را در دستور کار قرار داده که طی دو سال قبل به علت سختگیری بانکها در پرداخت وام اجاره، بسیاری مستاجران از این تسهیلات بی نصیب ماندند. در حالیکه تاکید ستاد کرونا این بود که با حداقل وثایق و با حداکثر تسهیل، پرداخت تسهیلات به مستاجران صورت گیرد. اما مستاجران با موضوعات جدیدی درگیر شدند و هر بانکی شرایط خاص خویش را پیش پای آنها قرار می داد.
تا روز ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰ یک میلیون و ۳۳۷ هزار و ۱۲۷ نفر بعنوان متقاضی ثبت نام وام ودیعه مسکن در سامانه tem.mrud.ir ثبت نام کردند اما تا تاریخ ۲۲ آذر ماه فقط ۴۰۳ هزار نفر تسهیلات را دریافت و ۵۵۷ هزار نفر به سیستم بانکی معرفی شده بودند.
ثبت نام از متقاضیان وام کمک ودیعه مسکن از ۲۶ خرداد شروع شده بود و تا ساعت ۲۴ امروز ۳۰ آذر ماه ادامه پیدا کرد.
سقف مبلغ این تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ برای کلان شهر تهران ۷۰ میلیون تومان، سایر کلان شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تعیین شده بود.
براساس اعلام بانک مرکزی در دیماه سال جاری نرخ رشد سالیانه اجاره بها در کل کشور ۵۴ درصد و در شهر تهران ۵۱ درصد بوده است. از آذر تا دیماه هم بر اساس گزارش مرکز آمار، اجاره بها ۴.۶ درصد افزایش پیدا کرده که بعد از دخانیات و غلات، بازار اجاره رتبه سوم تورم ماهیانه را به خود اختصاص داد.
از طرفی برخی گزارش های غیررسمی از آن حکایت می کند که تعداد مستاجران در شهر تهران که تا سال ۱۳۹۸ به میزان ۴۲ درصد بوده است به بالای ۵۰ درصد رسیده و در واقع تعداد مستاجران از مالکان بیشتر شده است.1400/11/10
22:10:35
0.0 / 5
296
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , راه , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک