تورم 55 درصدی مصالح در تعقیب نهضت ملی مسکن

تورم 55 درصدی مصالح در تعقیب نهضت ملی مسکن زمین دار شو: در یک سال قبل که طرح نهضت ملی مسکن درگیر چالش هایی همچون جا خالی دادن برخی بانک ها از پرداخت وام، عدم تامین آورده متقاضیان و مقاومت دستگاه های دولتی در اختصاص زمینهای خود به این پروژه بوده، نرخ تورم سالیانه نهاده های ساختمانی به 55 درصد رسیده و این در حالیست که از یک میلیون واحد هدف گذاری شده فقط به 91 هزار واحد وام پرداخت شده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، تورم مصالح ساختمانی به ۵۵ درصد و تورم عمومی به ۵۲ درصد رسید. بنا بر اعلام مرکز آمار، شاخص قیمت نهاده های ساختمانی شهر تهران در چهار فصل منتهی به زمستان ۱۴۰۰ (تورم سالیانه) به رقم ۵۵.۳ درصد و تغییر قیمت نهاده ها نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۳۵.۵ درصد بوده است.
روز گذشته نیز مرکز آمار تورم خردادماه ۱۴۰۱ را ۵۲.۵ درصد اعلام نمود. نزدیکی دو شاخص تورم مصالح ساختمانی با رشد قیمت دیگر کالاها تبعیت نسبی نرخ نهاده های ساختمانی از تورم عمومی را نشان داده است. در واقع ادامه روند افزایش تورم می تواند عاملی بازدارنده در تولید و عرضه مسکن در هر دو بخش خصوصی و دولتی باشد.

کار روی کاغذ جلو می رود
وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم وعده داده تا به پشتوانه قانون جهش تولید و تامین مسکن، چهار میلیون واحد مسکونی را طی چهار سال راه اندازی کند. بنا به قول مسؤلان دولتی تا کنون برای بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پروانه صادر شده که عمده این تعداد در نیمه دوم سال قبل محقق شده است. این نشان داده است دولت در حوزه هایی درونی در رابطه با بخش مسکن همچون تخفیفات عوارض ساختمانی و خدمات مهندسی که کنترل بهتری نسبت به آن دارد راه را هموار کرده اما به نظر می آید کار در بعضی بخش های بیرونی مقداری گره خورده است.
با گذشت حدود ۱۰ ماه از فعالیت دولت سیزدهم و همین طور تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن ۵ میلیون و ۴۹۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که ۳ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر آنها شرایط اولیه شامل سبز بودن فرم «ج»، نداشتن سابقه مالکیت و عدم استفاده از تسهیلات دولتی را دارند. گفته می شود که شاید در آینده باردیگر ثبت نام صورت گیرد. با این اوصاف، آمار به حدود چهار میلیون نفر نزدیک شده است. اما آنچه از اقدام متقاضیان برای واریز آورده اولیه و ارائه تسهیلات بانکی دیده می شود چندان با اهداف پروژه همخوانی ندارد.

از ۲۶ بانک فقط یک بانک به تعهداتش عمل کرد
بنا به قول محمود شایان - مدیرعامل بانک مسکن تا کنون ۵۰۷ هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده اند که حدود ۲۹۰ هزار نفر برای انعقاد قرارداد و دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده اند. با ۹۱ هزار نفر نیز عقد قرارداد شده و در واقع قسطهای اول تسهیلات را دریافت کرده اند. بطور کلی میزان تسهیلات این قراردادها ۳۱ هزار میلیارد تومان است که احیانا با عنایت به این که هنوز پروژه ها تمام نشده بخش قابل توجهی از این رقم تخصیص نیافته است.
منابعی که تا حالا به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یافته تماما از جانب بانک مسکن بوده است؛ در حالیکه ۲۶ بانک و موسسه اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به میزان سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان هستند. حتی اگر تمامی ۳۱ هزار میلیارد تومان تکلیفی بانک مسکن نیز امسال محقق شود، تنها ۱۰ درصد اهداف، شکل اجرائی به خود گرفته است.

تورم ۸۰ درصدی در بخش سیمان و بتن
تعلل متقاضیان در پرداخت آورده و تعلل بانکها در پرداخت تسهیلات، پروژه نهضت ملی مسکن را با خطر رکود تورمی مواجه کرده است. طی همین یک سالی که برخی بانک ها از زیر بار نهضت ملی مسکن شانه خالی کردند، قیمت مصالح ساختمانی بطور متوسط ۵۵ درصد افزایش پیدا کرده است؛ در حالیکه تورم سالیانه بخش سیمان و بتن ۸۰ درصد، سنگ ۸۲ درصد و شیشه ۸۵ درصد بوده است.
رشد تعداد ساخت و ساز در کشور شاید بیشتر در آمار صدور پروانه ساختمانی نهضت ملی مسکن بروز و ظهور دارد؛ برای اینکه در شهر تهران بعنوان شاخص ساخت و ساز بخش خصوصی که در نهضت ملی مسکن، سهمیه ای به این شهر اختصاص نیافته، اوضاع ساخت و ساز چندان مناسب نمی باشد. سال ۱۴۰۰ برای حدود ۵۲ هزار واحد در شهر تهران پروانه ساختمانی صادر شده در حالیکه این رقم در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰ هزار واحد و در حالت نرمال سالهای گذشته حدود ۱۵۰ هزار واحد بوده است.
در بخش تامین زمین مرغوب هم اوضاع نهضت ملی مسکن چندان مناسب نمی باشد. بااینکه دولت تا کنون برای ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد زمین تامین کرده اما عمده این زمینها در اطراف شهرها و مناطق فاقد زیرساخت است که می تواند مخارج سنگینی را برای ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی به دوش دولت بگذارد. قرار بود مطابق قانون جهش تولید و تامین مسکن، دستگاههای دولتی زمین های مازاد خودرا به پروژه نهضت ملی اختصاص دهند اما تا حالا تنها ۴ درصد این اراضی تخصیص یافته است.

یک کارشناس: الان مصالح ساختمانی خریداری شود
حسن محتشم - عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران درباره علت افت ساخت و ساز در پایتخت به ایسنا اظهار داشت: شهر تهران، سهمیه ای در نهضت ملی مسکن ندارد و برای ساکنان تهران در اطراف پایتخت، این واحدها راه اندازی می شود. ازاین رو اتکای شهر تهران به بخش خصوصی است. اما افزایش سنگین قیمت زمین و مسکن در تهران، رکود معاملات و رشد مداوم قیمت مصالح ساختمانی و رشد قیمت زمین، ساخت و ساز در پایتخت را گرفتار مشکل کرده است.
وی ادامه داد: در کل کشور نیز معتقدم نمی توان چندان بر روی آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن حساب کرد. یک خانوار اجاره نشین شاید بتوانند ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه را تامین کنند ولی هر سه تا چهار ماه یک دفعه باید ۴۰ میلیون تومان واریز نمایند. فرضا همه پول رهن خودرا نیز که بیاورند نهایتاً تا سال دوم بتوانند پول جور کنند. امکان دارد پروژه به دلیلهای مختلف مثل تورم مصالح، افزایش نرخ دستمزد، عدم تزریق منابع بانکی و غیره گرفتار مشکل شود. در آن صورت نه پولی برای اجاره می ماند و نه خانه ای به دست آن خانوار می رسد.
محتشم، تنها راه حل را تامین بموقع تسهیلات بانکی دانست و اظهار داشت: دولت باید تا دیر نشده وام تا سقف ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن را به خرید مصالح اختصاص دهد تا انبوه سازان ناچار به خرید مصالح با نرخهای آینده نشوند. در این بخش، کنترل مناسبی صورت می گیرد و ادامه کار بهتر جلو می رود. در واقع سیستم بانکی باید تکلیف خودرا با پروژه نهضت ملی مسکن روشن کند؛ چونکه موظف است مطابق قانون ۲۰ درصد منابع خودرا به بخش مسکن اختصاص دهد اما عملا به ۵ درصد این تکلیف عمل می کند.
منبع:

1401/04/03
10:56:27
0.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک