سردرگمی کارفرمایان در پرداخت حق مسکن کارگران

سردرگمی کارفرمایان در پرداخت حق مسکن کارگران به گزارش زمین دار شو یک کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه مبلغ حق مسکن کارگران کفاف هزینه های مسکن و اجاره بهای طبقات ضعیف کارگری را نمی دهد، بر ضرورت به روز کردن ارقام در ارتباط با حق مسکن کارگران تصریح کرد و اظهار داشت: حق مسکن بخشی از دستمزد کارگران است و تاخیر ۵ ماهه در اجرای مصوبه حق مسکن باعث سردرگمی کارفرمایان شده است.حمید نجف ـ در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به تاخیر در تصویب مصوبه حق مسکن کارگران اظهار نمود: در بحث کمک هزینه مسکن کارگران، مهم ترین مسئله اینست که نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس یا خود دولت نسبت به بروز کردن ارقام و مبالغ در ارتباط با حق مسکن اقدام نمایند چون ارقامی که تحت عنوان حق مسکن تعیین و تصویب می شود بسیار ناچیز است. با عنایت به شرایط اقتصادی و بازار مسکن این ارقام به هیچ وجه پاسخگوی هزینه های مسکن و اجاره بهای طبقات ضعیف کارگری در بیشتر شهرها و کلان شهرها نیست و اگر این مسئله در دستور کار مجلس و دولت قرار گیرد، کمک بزرگی به خانوارهای کارگری خواهد بود.

وی افزود: یکی از مسایلی که در مورد تعیین حق مسکن کارگران مطرح می شود اینست که چرا باید در هیات وزیران تصویب شود در حالیکه شورایعالی کار آنرا پیشنهاد می کند؟ امکان دارد به لحاظ قانونگذاری مجلس قانونی را وضع کرده باشد ولی این قانون به مرور زمان نیازبه اصلاح و بازبینی دارد بنابر این مورد تصویب حق مسکن در هیات وزیران هم باید مورد اصلاح قرار گیرد.

این کارشناس حوزه کار افزود: وقتی حداقل دستمزد و بن خواربار و سایر مزایای جانبی مزد در شورایعالی کار و به صورت سه جانبه با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان تصویب می شود چرا باید حق مسکن که بخشی از دستمزد کارگران است توسط هیات وزیران تصویب شود؟ بنابراین سفارش ما اینست که به سبب یکپارچگی بیشتر، تعیین و تصویب مبلغ حق مسکن در اختیار شورایعالی کار قرار گیرد.

نجف با انتقاد از طولانی شدن تصویب کمک هزینه مسکن کارگران اظهار داشت: نزدیک به نیمی از سال قبل و هنوز راجع به حق مسکن تعیین تکلیف نشده است. اگر به کمک هزینه مسکن کارگران دو میلیون تومان اضافه می شد می گفتیم سنگین است و از توان کارفرمایان خارج است ولی ۶۵۰ هزار تومان رقم بسیار اندکی است و انتظار این بود که در همان روزهای اول سال و جلسات نخست هیات وزیران تعیین تکلیف می شد.

این کارشناس حوزه کار ضمن اشاره به پاسکاری مصوبه حق مسکن میان دولت و مجلس اظهار داشت: برای کارگرانی که با اجاره بهای سنگین روبه رو هستند این مبلغ ناچیز تا حدودی گره گشا است بنابراین توقع اینست که با عنایت به ابطال مصوبه ۵۵۰ هزار تومانی در مجلس، مصوبه حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی باردیگر تایید و جهت اجرا به وزارت کار ابلاغ شود و اگر دولت اصرار بر کاهش ۱۰۰ هزار تومان دارد مسیر اصلاح آن از شورایعالی کار می گذرد و باید به شورا برگردد.

وی در انتها با اشاره به اینکه تاخیر در تصویب و ابلاغ مصوبه باعث سردرگمی کارفرمایان و کارگران شده است، اظهار داشت: پنج ماه از سال می گذرد و جامعه کارگری منتظر تصویب مبلغ حق مسکن می باشد. کارفرمایان هم گرفتار سردرگمی شده اند و نمی دانند باید مبلغ سال قبل را بپردازند یا نه؟ بعضی از کارفرمایان مصوبه ۵۵۰ هزار تومانی را اجرا کرده اند ولی با ابطال آن توسط مجلس پرداختش را متوقف کرده اند بنابراین معتقدم این آشفتگی و به هم ریختگی و سردرگمی بابت ۶۵۰ هزار تومان شایسته نیست و باید زودتر تعیین تکلیف شود و مصوبه از هر زمان که به تصویب برسد باید معوقات آن از آغاز سال محاسبه و به حساب کارگران واریز شود.

منبع:

1401/05/20
12:34:08
0.0 / 5
264
تگهای خبر: مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک