مسکن ملی در مرز یک میلیون واحد

مسکن ملی در مرز یک میلیون واحد زمین دار شو: طی حدود یک سال و نیم گذشته پروژه نهضت ملی مسکن روند تدریجی رشد را سپری کرده و هم اکنون حدود 900 هزار متقاضی موثر در این طرح افتتاح حساب کرده و بیش از نیم میلیون واحد به مرحله ساخت رسیده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، طرح نهضت ملی مسکن که از مهرماه ۱۴۰۰ و حدود دو ماه بعد از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن به مرحله اجرا رسید هم اکنون در بخشهایی به نازک کاری، در مواردی به پیشرفت ۴۰ تا ۹۰ درصد و در بخشهایی به مرحله فونداسیون رسیده است.
هدف دولت سیزدهم آنست که تولید مسکن در کشور را بوسیله طرحهای دولتی و بخش خصوصی به سالیانه یک میلیون واحد برساند. باتوجه به زمان بر بودن پروژه های مسکونی مقرر است چهار میلیون واحد طی چهار سال اجرا شود.
بیشتر بخوانید
گسترش چتر بانکها بر سر نهضت ملی مسکن
طرح نهضت ملی مسکن که با اقدام ملی و مسکن مهر پیوند خورده طی حدود یک سال و نیم گذشته فراز و نشیبهایی را سپری کرده است. این پروژه درگیر چالشهایی بوده که شاید با اهمیت ترین آن کمبود منابع مالی باشد. مقرر است این طرح بوسیله تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان اجرا شود. در سال اول ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای پروژه نهضت ملی مسکن پیش بینی شد. این در حالیست که بانک ها در ۱۸ ماه گذشته منابع چندانی به این طرح اختصاص ندادند و متقاضیان از توانایی کافی برخوردار نبودند؛ بطوریکه از ۳.۶ میلیون متقاضی تایید صلاحیت شده تا کنون ۸۹۴ هزار نفر مبادرت به افتتاح حساب کرده و ۵۱۰ هزار نفر مبالغی بین ۳۰ تا بیش از ۴۰ میلیون تومان آورده واریز کرده اند.
با همه مشکلاتی که سپری شد متقاضیان، کارشناسان و مسئولان امیدوارند در سال ۱۴۰۲ پروژه نهضت ملی مسکن روی غلتک بیفتد؛ چونکه قسمتی از چالشها مثل پای کار آمدن بانک ها برای تامین اعتبارات برطرف شده است. همین طور راهکارهای دیگری مثل تهاتر نفت با پروژه های مسکونی یا استفاده از منابع مالی انبوه سازان برای تسریع در اجرای طرحها پیش بینی شده است.
طبق آماری که ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ارائه شد تا حالا حدود ۸۹۴ هزار و ۱۶۸ نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کرده و حدود ۵۱۰ هزار نفر بیش از ۳۰ میلیون تومان واریز داشته اند. همین تعداد (۵۱۰ هزار واحد) نیز به مرحله ساخت رسیده و برای ۲.۴ میلیون واحد مسکونی، زمین تامین شده است. اگر متقاضیان جدیت بیشتری در تامین آورده نشان دهند پروژه نهضت ملی مسکن می تواند در سال ۱۴۰۲ از مرز یک میلیون واحد عبور کند.
منبع:

1402/01/08
18:45:35
0.0 / 5
187
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک