۱۰۰۰ روز با دولت مردمی؛

نگاه ویژه دولت شهید رییسی به اقتصاد دریا

نگاه ویژه دولت شهید رییسی به اقتصاد دریا به گزارش زمین دار شو، با آغاز کار دولت سیزدهم برنامه های گسترده ای در حوزه اقتصاد دریا شکل گرفت، برنامه هایی که باعث کسب درآمد پایدار برای ایران شد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، اقتصاد دریا بعنوان یکی از ابتکارات اصلی برای اولین بار در دولت سیزدهم در برنامه هفتم توسعه مطرح و احکام مشخصی برای آن پیشبینی شده و استقرار ۸ درصد جمعیت کشور در پس کرانه سواحل جنوب کشور و توسعه فعالیتهای دریا محوری از دیگر تدابیر این برنامه برای تحقق اقتصاد دریا محور است.
اقتصاد دریا محور که در ادبیات جهانی اغلب مواقع با عنوان اقتصاد آبی «Blue Economy» از آن یاد می شود، استفاده پایدار از ظرفیت منابع و گستره های آبی شامل اقیانوس ها، دریاها، دریاچه و جزایر برای رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشت، ایجاد اشتغال و در نهایت افزایش تولید ناخالص داخلی تعریف می شود.
ایران الان پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر سواحل اصلی، جزیره ای و رودخانه ای دارد که حدود ۴۰ درصد از مرزهای کشور را در بر می گیرد، علاوه بر آن کشور در راه چهارراه تجارت و ترانزیت جهانی هم قرار گرفته و از موقعیت بسیار مطلوب و ممتازی برخوردار می باشد.
البته ناگفته نماند، «ایران» خط اتصال اروپا، شرق آسیا و آسیای میانه به خلیج فارس است که اگر مسؤولین مربوطه ترانزیت جهانی را تقویت نمایند، بی گمان ایران به قدرت جهانی تبدیل خواهد شد؛ همینطور موقعیت ژئو استراتژیکی ایران در شمال تنگه هرمز و خلیج فارس هم اهمیت زیادی در مبادله انرژی خواهد داشت.
حوزه اقتصاد دریا فراتر از مواردی از قبیل شیلات و گردشگری دریایی است و مستلزم ظهور و پشتیبانی از صنایع در رابطه با آب و دریا همچون حمل و نقل دریایی، گردشگری دریایی، انرژی های تجدید پذیر، آبزی پروری و شیلات، بیوتکنولوژی دریایی، زیست هواشناسی و نظایر آن است. اقتصاد دریا محور برای ایران اهمیت قابل توجه ای دارد، چون که ارتباطات تجاری کشور با خیلی از کشورهای همسایه جنوبی کشورمان و سایر کشورهای جهان از راه دریا صورت می گیرد.
بر پایه این گزارش، توجه به اقتصاد دریا محور در دولت سیزدهم در رأس برنامه ها و سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری قرار گرفته بود، در واقع مجموعه ای از سیاست هاست که در کنار برنامه هفتم کشور می تواند نقش خوبی را در توسعه و پیشرفت ایران ایفا کند.
با توجه به اعلام کارشناسان اقتصادی، تشکیل کارگروه ملی اقتصاد دریا محور یک محور کلیدی در اجرای سیاست های ۹ گانه ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری خواهد بود که متأسفانه تنها از پنج درصد ظرفیتهای ساحلی کشورمان بهره مند شدیم.
تاکید ویژه رهبری بر توسعه اقتصاد دریا محور و اطاعت آیت الله رئیسی
در شهریورماه سال قبل سیاست های کلی برنامه هفتم از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ گردید که در بند ۱۱ آن به تحقق سیاست های کلی آمایش سرزمین با عنایت به مزیت های بالفعل، بالقوه و اجرایی ساختن موارد برجسته آن با توجه ویژه بر دریا، سواحل، بنادر و آب های مرزی تاکید گردید.
همچنین آیت الله رئیسی، در آذرماه (۱۴۰۱) بخشنامه خط مشی ها و چارچوب کلان برنامه هفتم توسعه را ابلاغ نمود که در موضوعات کلیدی آن، به رشد اقتصادی عدالت محور با رویکرد ارتقای بهره وری با تاکید بر اقتصاد دریا محور اشاره شده، چون که موضوع هایی مانند انرژی و ترانزیت یا اقتصاد دریا محور که موتور محرکه و کانون رشد اقتصادی و افزایش تولید هستند.
افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی با ابلاغ توسعه اقتصاد دریا محور
به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، سیاست های کلی توسعه دریا محور از جانب رهبر معظم انقلاب در ۹ بند ابلاغ گردید. سه مبحث ذیل در سیاست های ابلاغی مهم هستند که می بایست تنظیم لوایح، وضع قانون و مقررات، تغییر ساختارهای اداری و در نهایت فعالیتهای اجرایی مورد نیاز معطوف به این موضوعات باشد.
*چابکی و انعطاف پذیری دستگاه ها خصوصاً بخش دولتی برای ایجاد هم افزایی و ایجاد ارزش افزوده برای فعالیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری مهم می باشد.
*موانع سرمایه گذاری داخلی و خارجی از صدور مجوز تا ساخت و بهره برداری از پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال رفع شدند هستند.
*برای فزایش سهم کشور از تجارت، حمل و نقل بین المللی کالا، کانتینر و مسافر دریایی درحال تلاش مستمر هستیم.
رونق سرمایه گذاری خصوصی داخلی و خارجی از تأکیدات اقتصاد دریا محور
سرمایه گذاری خصوصی داخلی و خارجی با تاکید توسعه اقتصاد دریا محور از تأکیدات دیگر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است.
الف) انجام سرمایه گذاری های مادر با تکیه بر توسعه دریا محور در قسمت های پتروشیمی، زنجیره فولاد و صنایع پترو پالایشی و پالایشگاهی. وابستگی صنایع مادر به تأمین حجم زیاد مواد اولیه یا وابستگی به حمل و نقل دریایی برای انتقال محصولات از راه دریا یکی از توجیهات اصلی برای ارتباط این سرمایه گذاری ها با حمل و نقل دریایی و جانمایی در سواحل می باشد.
ب) سرمایه گذاری برای تناسب سازی ظرفیت هایی حمل و نقلی شامل زیرساخت، روساخت در تمام رویه ها از تأمین ناوگان حمل دریایی، کانتینر شامل کانتینر معمولی و یخچالی، نوسازی ناوگان حمل و نقل زمینی و توسعه ظرفیتهای ریلی شامل رو ساخت و زیر ساخت تأمین می شود.
ج) سرمایه گذاری در زمینه بخش شیلات و کشاورزی صادرات پایه در سواحل، یکی از علل اقتصادی نبودن سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و شیلاتی عدم امکان دسترسی به مقاصد مصرف و اقتصادی نبودن صادرات به علت دور بودن از شبکه حمل و نقل بین المللی کالا است.
د) به شبکه بین المللی دریایی کالا، کانتینر و مسافر دریایی از برقراری سرویسهای منظم انتقال کالا و سرمایه گذاری در توسعه بنادر، تأمین تجهیزات و ایجاد قابلیت برای عرضه خدمات به تمام گروههای کالا و حتی مسافر دسترسی وجود دارد.
۳۲ میلیون تن به ظرفیت اسمی بنادر کشور اضافه شد
علاوه بر اقدامات حائز اهمیت دولت سیزدهم در حوزه دریایی و بنادری، ظرفیت اسمی بنادر کشور در این زمان از ۲۶۴ میلیون تن در شروع دولت به ۲۹۶ میلیون تن افزایش پیدا کرده است. همینطور در مدت یاد شده، ظرفیت کانتینری بنادر بازرگانی کشور به ۷۰۰ هزار TEU (واحد شمارش کانتینر) افزایش پیدا کرد.
برپایه این گزارش، ظرفیت کانتینری بنادر بازرگانی کشور در شروع سال ۱۴۰۰ در رقم هشت میلیون TEU قرار داشت که حالا به رقم ۸.۷ میلیون TEU رسیده است که افزایش ۷۰۰ هزار TEU نشان داده است. دیگر اقدام شاخص انجام شده در دولت سیزدهم در حوزه دریایی، احیای خلیج گرگان از راه لایروبی کانال آشوراده به ارزش روز ۵۲۰ میلیارد تومان بود.
در (اسفند ماه ۱۴۰۰) رئیس جمهوری در مسافرت استانی نخست دولت مردمی راهی خلیج گرگان و جزیره آشوراده شد و بعد از شنیدن نظر کارشناسان، دستور صریح و شفاف آغاز عملیات لایروبی و نجات بخشی خلیج گرگان را صادر کرد. چند روز بعد سازمان بنادر و دریانوردی با آغاز عملیات هیدروگرافی و بروزرسانی نقشه های میدانی، مقدمات اجرای یکی از بزرگ ترین پروژه های زیست محیطی کشور را محقق کرد. در ادامه با ترک تشریفات اداری و با ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ع) عملیات رسوب برداری از کانال آشوراده شروع شد تا حیات به خلیج گرگان برگردد.
طی ماه ها تلاش و پیگیری مستمر دولت و مشارکت قرارگاه خاتم الانبیاء لایروبی کانال های ارتباطی بخصوص کانال آشوراده انجام و خلیج گرگان احیا شد.
کانال آشوراده به طول ۹ کیلومتر جزئی از مهم ترین مسیر انتقال آب دریای خزر به خلیج گرگان است که با حضور آیت الله رئیسی به صورت کامل به بهره برداری رسید. با بازگشایی کانال آشوراده و ورود آب دریا به خلیج گرگان، موانع مسیر منتهی به اسکله های تجاری و تفریحی مرتفع شد و شناورهای سبک می توانند به سادگی از اسکله ها در راه جزیره آشوراده تردد داشته باشند.
جلوگیری از ایجاد گردوغبار و ایجاد کانون ریزگرد ناشی از خشک شدن خلیج گرگان، ارتقای کیفیت و کاهش شوری آب خلیج گرگان، حفظ همه ارگانیسم های زیستمند موجود در آن و احیای حوضچه بندر ترکمن و نصب و راه اندازی اسکله شناور به منظور رونق گردشگری از دیگر مزایا و فواید احیای خلیج گرگان برای مردم منطقه و استان گلستان است.
ابلاغ سند توسعه دریامحور نقطه عطفی در تاریخ ایران است
به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، با افتتاح دولت سیزدهم برنامه های گسترده ای در حوزه اقتصاد دریا شکل گرفت و با ابلاغ سیاست های توسعه دریا محور از جانب رهبر معظم انقلاب، باعث هماهنگی و انسجام در مجموعه ارگان های دریایی کشور ایجاد خواهد شد، بی گمان ابلاغ سند دریا محور نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.


منبع:

1403/03/18
11:53:36
0.0 / 5
136
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک