استاد دانشگاه میامی آمریكا انتقاد كرد

جای خالی زمین شناسان در ساخت وسازهای ایران

جای خالی زمین شناسان در ساخت وسازهای ایران زمین دار شو: استاد و پژوهشگر دانشگاه میامی آمریكا با انتقاد از نبود توجه به كارهای میدانی در رشته زمین شناسی در دانشگاه ها، اظهار داشت: تابحال برای ساخت كدام یك از ساختمان های ایران از یك زمین شناس مشورت گرفته شده است؟


دكتر «آرش شریفی» در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش كه تفاوت تدریس زمین شناسی در ایران و كشورهای دیگر چیست؟ اظهار نمود: من زمانی درس خوانده ام كه خیلی از تغییر و تحولات در سیستم آموزشی ایران اعمال نشده بود. 30 سال پیش وارد دانشگاه شدم و 26 سال پیش فارغ التحصیل لیسانس شدم. از آن زمان یكسری تغییرات تولید شده، بعنوان مثال حجم دروس در گروه های آموزشی كم و زمان فارغ التحصیلی هم كوتاه تر شده و متأسفانه به كارهای میدانی به دلیل مشكلات و هزینه های ترابری اهمیت كمتری داده می گردد.
وی با بیان این كه این عوامل سبب شده تا كیفیت آموزش زمین شناسی در دانشگاه ها افت كند، اظهار داشت: من با دانش زمین شناسی دوره لیسانسم اگر خودم را با دانشجویان كارشناسی خارج از ایران مقایسه كنم اطلاعات علمی بیشتری دارم و تنها تفاوتی كه وجود دارد این است كه آنجا هم فكری و كارگروهی آموزش داده می گردد اما در ایران همه قائم به ذات هستیم و كار گروهی بلد نیستیم. در نتیجه خرد جمعی آنجا سبب شده آن ها پیشرفت بهتری داشته باشند و این انزواطلبی ما سبب می گردد فعالیت های علمی آن گونه كه باید سرعت و كیفیت لازم نداشته باشد.
استاد دانشگاه میامی آمریكا تصریح كرد: از مسئولان آموزشی انتظار می رود دوره های آموزشی یا دهه های آموزشی را ارزیابی كنند چون، همه شاخه های علم هم چنین نیازهای علمی و در مجموع نیازهای كشور در حال تغییرات است و ما باید گروهی را داشته باشیم كه بر اساس این نیازها دروس دانشگاهی را برای گروه ها طراحی و به روز كند و از هزینه برای آموزش و تحقیق بیشتر ابایی نداشته باشیم چون اگر این هزینه ها انجام نشود نتیجه اش فجایعی است كه در كشور می بینیم كه تنها به دلیل نداشتن زمین شناسان كارآمد اتفاق می افتد و هیچ كس هم پاسخگو نیست.
شریفی با بیان این كه نباید وضع به جایی برسد كه داوطلب ورود به دانشگاه ها در دوره كارشناسی و تكمیلی از این رشته گریزان باشند و یا با اكراه آن را انتخاب كنند، خاطرنشان كرد: هر كار و هر قدم عمرانی كه برداشته می گردد نیازمند حضور یك زمین شناس باشعور مجرب است، ساده ترین كار در این زمینه ساختمان سازی است و پرسش من اینجاست كه تابحال برای ساخت كدام یك از ساختمان های ایران از یك زمین شناس مشورت گرفته شده است؟ در بهترین حالت بالاجبار مكانیك خاك را اندازه گیری می كنند و نسبت به شناسایی واقعی زمین كه از زمین شناسان برمی آید بی توجهی كامل می گردد.






1397/03/27
15:05:37
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: سازه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک