یك مقام مسئول اعلام كرد؛

جذب سرمایه میلیاردی در شهرهای جدید

جذب سرمایه میلیاردی در شهرهای جدید به گزارش زمین دار شو عضو هیات مدیره شركت عمران شهرهای جدید با اشاره به رشد سرمایه گذاری در این شهرها اظهار داشت: این رقم از ۲۵ میلیارد تومان در سال ۹۲ به هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در شش ماهه امسال رسیده است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، سیدمحمود میریان در همایش فرصت های سرمایه گذاری در حوزه راه و شهرسازی اظهار داشت: هم اكنون تعداد شهرهای ایران به هزار و ۲۵۰ شهر افزایش یافته كه در مقایسه با سال ۵۷ كه تعداد شهرهای كشور ۴۵۰ شهر بود، سرعت چشم گیری را نشان داده است.
وی با اشاره به اینكه در سال ۱۳۳۵ جمعیت شهرنشینان ایران كمتر از ۳۰ درصد جمعیت كل كشور را شامل می شد، اظهار داشت: هم اكنون این شاخص به بالای ۷۸ درصد جمعیت كل كشور رسیده است كه نشان دهنده سرعت بسیار بالای مهاجرت جمعیت از روستا به شهر در دهه های گذشته است.
عضو هیات مدیره شركت عمران شهرهای جدید با تاكید بر اینكه بیشترین سرعت روند افزایش شهرنشینی در دهه های ۶۰ و ۷۰ رقم خورد، ادامه داد: در اواخر دهه ۶۰ هیات دولت با هدف تسریع در برنامه ریزی برای تولید سكونتگاه های جدید طرحی به نام تولید شهرهای جدید را تصویب و در مجلس عرضه كرد كه بعد از تبدیل شدن به قانون مقرر شد ۱۸ شهر جدید در ۱۱ استان شامل شهرهای پردیس، پرند، اندیشه، هشتگرد، شهر مجلسی، فولادشهر، سهند، صدرا، گلبهار، بینالود، عالی شهر، مهاجران، امیركبیر، علوی، رامین، شیرین شهر، رامشار و تیس تولید شوند. ضمن اینكه جمعیت مورد نظر برای سكونت در این شهرها حداكثر ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شد ولی هم اكنون در این ۱۸ شهر جدید ۸۰۰ هزار نفر مستقر شده اند.
میریان خاطرنشان كرد: هدف از تولید شهرهای جدید دو برنامه كلان بود، یكی جذب سرریز جمعیت شهرهای بزرگ و جلوگیری از توسعه بی رویه شهرهای مادر و كلان شهرها و هدف دیگر تولید سكونتگاه و شهر برای زندگی كاركنان و كارگران مجموعه های بزرگ صنعتی مانند مجموعه های ذوب آهن و فولاد در استان اصفهان یا پتروشیمی و پالایشگاه در استان مركزی در نظر گرفته شده بود.
وی در مورد جذب سرمایه برای توسعه شهرهای جدید اظهار داشت: از آنجایی كه شهر مفهوم انتهایی در توسعه ندارد و همواره زمینه های ساخت و ساز در آن فراهم است در نتیجه شهرهای جدید هم چه در زمینه های زیربنایی شامل شبكه معابر و شبكه های آب، برق و تلفن یا چه در بخش رونمایی شامل فضاهای صنعتی، آموزشی، بهداشتی، تجاری، گردشگری و... نیاز به سرمایه گذاری وجود دارد.
عضو هیات مدیره شركت عمران شهرهای جدید ادامه داد: از آنجایی كه در شهر نمی توان با مدیریت دولتی این حجم سرمایه گذاری را جذب كرد و به وسیله دولت آن را انجام داد ازاین رو باید به سمت جذب سرمایه های بخش خصوصی عمومی و سرمایه گذاران خارجی با استفاده از فاینانس و سایر روش های سرمایه گذاری شهرهای جدید را توسعه دهیم.
جذب یكهزار میلیاردتومان سرمایه گذاری جدید درشش ماه آینده
این مقام مسئول در شركت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینكه تا سال ۹۲ جذب سرمایه در شهرهای جدید رونق و جاذبه ای نداشت، اظهار داشت: از سال ۹۲ تا ۹۶ سرمایه گذاری ها شدت گرفت و زمینه های آن بیشتر شد. به گونه ای كه تا سال ۹۲ تنها ۲۵ میلیارد تومان بخش های غیردولتی در شهرهای جدید سرمایه گزاری نموده بودند اما در سال ۹۳ این میزان به ۴۸ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۷۲۳ میلیارد تومان شامل ۲۵ فقره قرارداد و در سال ۹۵ به ۵۰۳ میلیارد تومان افزایش پیدا كرد. ضمن اینكه حجم سرمایه گذاری ها در شهرهای جدید در نیمه اول سال ۹۶ از مرز یك هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان گذشت و امیدوارم تا شش ماه آینده هزار میلیارد تومان قرارداد جدید برای توسعه و عمران شهرهای جدید به امضا برسانیم.
میریان با اشاره به اینكه بیشتر سرمایه گذاری ها در حوزه پروژه های حمل و نقل ریلی، آماده سازی زمین و پروژه های شهری است، اظهار داشت: بخش مهمی از جذب سرمایه ها در شهرهای جدید به سرمایه گذاری های خارجی تعلق دارد كه در این رابطه پنج تفاهم نامه همكاری با آلمان كه شامل دو تفاهم نامه با دانشگاه برلین و یك تفاهم نامه با موسسه GIZ آلمان برای ارتقای فناوری ها و كیفیت ساختمان ها و دو تفاهم نامه با وزارت محیط زیست آلمان در مورد استفاده از پساب موجود در شهرهای جدید و بازیافت آب مصرفی جهت استفاده در مصارف شهری می گردد.
وی ادامه داد: در میان سرمایه گذاران خارجی طرح هایی چون صرفه جویی در مصرف انرژی و طرح هایی چون ساخت شهر هوشمند و تولید خدمات اینترنتی در حوزه خدمات شهری شامل امنیت عمومی، حمل و نقل درون شهری، پایش شبكه های آب، برق، گاز و تلفن و... و. است كه برای نخستین بار در كشور چنین طرحی در شهر جدید پرند به زودی به اجرا درخواهد آمد، ضمن اینكه سه تفاهم نامه هم با شركت های ایتالیایی، چهار تفاهم نامه با شركت های لوكزامبورگ در مورد استفاده از انرژی های پاك برای مصرف در شهرهای جدید وهمچنین یك تفاهم نامه با شركت تایلندی به امضا رسیده است.
 

1396/08/10
20:53:11
5.0 / 5
5189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک