پایداری مشاغل در بخش تعاون بیشتر است

پایداری مشاغل در بخش تعاون بیشتر است زمین دار شو: باوجود آن كه سرانه اشتغال تعاونی ها در ایران پایین تر از نرم بین المللی است، اما سرانه سرمایه گذاری در بخش تعاون نسبت به سایر بخشها حدود ۵۰ درصد است كه نشان داده است مشاغل تعاونی در ایران از دوام و پایداری بالایی برخوردار می باشند.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، سیزدهمین اجلاس بین المللی اتحادیه جهانی تعاون (ICA) در بخش آسیا و اقیانوسیه با شعار پیشنهادی ایران تحت عنوان« با تعاون اقتصاد مقاوم تر بسازیم» از چند روز گذشته در تهران شروع به كار كرده است. این رویداد بین المللی كه اتاق تعاون ایران متولی اجرای آن است، برای نخستین بار در ایران سپس انقلاب اسلامی برگزار می گردد و از این جهت و به سبب این كه اتحادیه جهانی تعاون بخش آسیا و اقیانوسیه قوی ترین مرجع تعاون منطقه ای از نظر حجم مبادلات تجاری در جهان به حساب می آید و ارتباطات گسترده ای با سازمان ملل و سازمان جهانی كار دارد، برگزاری آن از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

اتاق تعاون ایران با عنایت به فعالیت های بین المللی كه در سالهای اخیر داشته برای نخستین بار موفق به دریافت میزبانی اجلاس منطقه ای تعاون در آسیا و اقیانوسیه شده است و در این دوره از اجلاس بیشتر از ۱۵۰ میهمان از ۳۰ كشور دنیا و چهار قاره جهان حضور دارند و تعدادی از كشورها اروپایی، آمریكایی و آفریقایی هستند.

بهمن عبدالهی ـ رئیس اتاق تعاون ایران ـ برگزاری این اجلاس را فرصتی طلایی برای بخش تعاون كشور می داند تا در عرصه های ملی و بین المللی ظرفیتها و توانمندی های خودرا به نمایش بگذارند و در جهت ارتقای سطح فعالیتها و سهم خود در اقتصاد ملی گام بردارند.به گفته وی، این اجلاس امكان گردهمایی همه اعضا را به منظور احداث فضایی مناسب برای بحث و تبادل نظر درباب مسایل مربوط به رشد و توسعه سازمانهای تعاونی و شبكه سازی آنها به وجود می آورد.

رئیس اتاق تعاون ایران از انعقاد دو قرارداد تجاری با كشورهای هند و سنگال بعنوان مهمترین دستاورد این اجلاس نام می برد.

اجلاس منطقه ای (ICA)هر دو سال یكبار و با حضور نمایندگان سازمانهای عضو كه بالاترین مقام پس از اتحادیه بین المللی تعاون به شمار می روند، برگزار می گردد.

در نشست اتحادیه جهانی تعاون شش كمیته كشاورزی، جنگلداری، توسعه منابع انسانی، اعتباری و بانكی، همكاری های دانشگاهی فعال می باشند و امسال اتحادیه جهانی تعاون دو كمیته زنان و جوانان را هم به مجموع كمیته های خود اضافه كرده است تا مسیر اشاعه و گسترش فرهنگ تعاون و مشاركت پذیری توسط زنان و جوانان هموارتر شود.

كمیته زنان در نظر دارد به سوژه زنان و ارتقای وضعیت زنان و تاثیر آن بر تاب آوری تعاونی ها بپردازد و در كمیته جوانان درباره مشكلات جوانان وشرایط مناسب برای اشتغال جوانان در جهان بحث و گفت وگو میگردد.

از مهم ترین اهداف برگزاری این اجلاس باز می توان به افزایش رشد و توسعه تعاونی ها، كمك به صادرات غیرنفتی كشور، گسترش تجارت میان تعاونی ها، احداث فرصتهای تجاری جدید، برقرای ارتباط تعاونی ها با همدیگر و كسب اطلاعات درباب تولیدات و محصولات تعاونی های سراسر جهان اشاره نمود.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هم اكنون سه میلیون تعاونی با عضویت بیشتر از یك میلیارد نفر در جهان فعالیت دارند كه به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۲۸۰ میلیون نفر در جهان اشتغالزایی كرده اند.این رقم معادل ۱۰ درصد كل اشتغالی است كه توسط تعاونی ها در دنیا به وجود آمده است.بر اساس آمارها، سرانه اشتغال در تعاونی ها در ایران پایین تر از نرم بین المللی است ولی سرانه نیاز به سرمایه در شغل تعاونی در ایران حدودا ۵۰ درصد سایر بخشها است كه نشان دهنده پایداری مشاغل تعاونی در ایران است.

ماشاءاله عظیمی ـ دبیركل اتاق تعاون ایران ـ در گفت وگو با ایسنا، درباره شعار امسال اجلاس ICA می گوید: موضوعی كه برای اجلاس ۲۰۱۸ در زمینه توسعه پایدار در نظر گرفته شده تبدیل به جوامع پایدار و مقاوم است و ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری به رشد واقعی اقتصاد و فراهم كردن شرایط برای احداث اشتغال پایدار نیاز داریم بنا بر این پیشنهاد كردیم مدل تعاونی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی كشورها پیاده سازی شود تا به یك اقتصاد پایدار و مقاوم دست یابیم.

وی با اشاره به ظرفیت بالای بخش تعاون در پیشبرد چرخه اقتصاد كشور می گوید: از آنجائیكه احداث مشاغل تعاونی كم هزینه تر از سایر مشاغل است، كشورهایی قادر به تقویت این بخش از اقتصاد هستند كه پتانسیل احداث اشتغال بیش تر، پایدارتر و كم هزینه تر را در خود داشته باشند.

به گفته دبیركل اتاق تعاون ایران، در شرایط تحریمی حاضر كه خیلی از كشورهای دنیا از شركت در این اجلاس منع شده اند، اجلاس ICA)) در ایران توانسته با جذب طرفداران اقتصاد تعاونی فرصت مغتنمی برای تبادل اطلاعات و همكاری های بیشتر منطقه ای و بین المللی میان ایران و جهان فراهم آورد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هم اكنون بخش تعاون سهم بالایی از مراودات و مبادلات تجاری و اقتصادی و اجتماعی در دنیا را به خود مختص كرده است و از این جهت لزوم توجه و پشتیبانی از تعاونی ها در ایران و فراهم كردن بستر صادرات و مبادلات آنها با كشورهای جهان بیشتر از پیش احساس میگردد.

سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در منطقه آسیا و اقیانوسیه به میزبانی ایران و به همت اتاق تعاون مركزی از پنجم آذرماه شروع شده و تا نهم آذرماه ادامه خواهد داشت.
1397/09/07
21:25:56
5.0 / 5
4131
تگهای خبر: احداث , اشتغال , بانك , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک