هواپیمایی سعودی از انتقال زائران ایرانی به عربستان حذف شد؟

هواپیمایی سعودی از انتقال زائران ایرانی به عربستان حذف شد؟ زمین دار شو: درحالی كه هر سال حدود 50 درصد از عملیات پروازی حج با مسؤولیت و تعهد شركت هواپیمایی عربستان سعودی انجام می شد، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام نموده است: «پروازهای حج امسال توسط شركت های هواپیمایی ایران انجام می شود.»


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، ایران و عربستان یك توافق دیرینه دارند كه هر سال در زمان حج ۵۰ درصد پروازهای حج را شركت های هواپیمایی سعودی و ۵۰ درصد دیگر را ایرلاین های ایرانی انجام دهند. پس از سال ۹۴ با تیره شدن روابط دو كشور، برخی تفاهم نامه ها و توافق ها تحت تأثیر قرار گرفته كه حج از آن جمله بود. در سال ۹۶ با توافق باردیگر دو كشور در سوژه حج و از سر گرفتن اعزام زائران ایرانی به عربستان، عملیات پروازی همچنان یكی از بحث های چالشی دو كشور بود.
در سال ۹۶، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسكر نماینده وقت ولی فقیه در امور حج در یك مصاحبه تلویزیونی به تعلل شركت های هواپیمایی عربستان یك اشاره تلویحی كرد و توضیح داد: «در گذشته دو كشور توافق كرده بودند، هر یك از شركت های هواپیمایی ایران و عربستان، ۵۰ درصد زائران را جا به جا كنند. طرف سعودی امسال دو شركت را معرفی نمود كه ۲۵ درصد از جابه جایی ها را انجام می داد، اما دو روز پیش اعلام نمود كه خودش هم عهده دار سهم تعیین شده خواهند بود، بدین سان ۲۵ درصد از جمعیت زائران ایرانی را آن دو شركت، ۲۵ درصد ایرلاین سعودی و ۵۰ درصد شركت های ایرانی جا به جا خواهند كرد.
در سال ۹۷ نیز این تعلل ها ادامه پیدا كرد و شركت های هواپیمایی ایران آماده تقبل ۵۰ درصد سهم عربستان برای جابه جایی حجاج ایرانی بودند كه سرانجام نزدیك به آغاز اعزام ها، مرتضی دهقان معاون عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی خبر داد: «امسال (۹۷) ۵۰ درصد سهمیه انتقال حجاج برای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و ۵۰ درصد برای طرف سعودی است.»
حالا كمتر از یك ماه مانده به آغاز عملیات حج، علی رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، اعلام نموده كه «پروازهای حج امسال توسط هواپیمایی كشورمان انجام می شود.» او درباره نتایج مذاكرات و قراردادهای سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و كشور عربستان برای حج امسال توضیح دیگری نداده است.
رئیس سازمان حج كه در همایش كارگزاران (مدیران كاروان ها و اعضای ستادهای حج) استان های تهران، البرز، قم، مركزی قزوین و شهرستان كاشان سخن می گفت، اعلام نمود: اولین پرواز حجاج ایرانی ۱۷ تیرماه صورت خواهد گرفت. پروازهای بازگشت نیز از ۲۷ مردادماه برابر با ۱۶ ذی الحجه شروع می شود كه تا ۱۷ شهریورماه (۸ محرم) ادامه داد.
وی تصریح كرد: در جریان مذاكرات حج تمتع ۹۸ هم با اقداماتی كه صورت گرفت تفاهم های خوبی با طرف سعودی انجام شد كه همچون آنها راه اندازی دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان، برگزاری مراسم و دعاها، بموقع بسته شدن قراردادهای مسكن و تغذیه و تداركات، افزایش تعداد زائران از ۸۱ هزار نفر به ۸۴ هزار نفر بود.
او با بیان این كه انعقاد قرارداد مسكن و تغذیه و تداركات در موعد مناسب در عین آنكه كیفیت را حفظ كردیم، سبب صرفه جویی در هزینه ها شد، اظهار داشت: اجاره بموقع مسكن صرفه جویی به میزان ۵۰ میلیون ریال سعودی را برای ما به دنبال داشت و انعقاد بموقع قراردادهای تغذیه و تداركات سبب صرفه جویی ۵ درصدی در هزینه ها شد. حال آن كه قیمت خدمات در كشور عربستان افزایش داشت و حتی هزینه حمل و نقل در این كشور حدود ۸۰ درصد نسبت به سال قبل رشد را نشان داده است.
رشیدیان سفارش كرد: مدیران كاروان ها نسبت به كلیات تفاهم نامه، دستورالعمل های حج، شرح وظایف، برخی محدودیت ها همانند اسكان در مدینه منوره و … آگاهی های لازم را داشته باشند.
منبع:

1398/03/21
14:12:16
5.0 / 5
4174
تگهای خبر: پرواز , حمل و نقل , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک