۱۰ درصد مردم دنیا از تعاونی ها پول در می آورند در ایران چطور؟

۱۰ درصد مردم دنیا از تعاونی ها پول در می آورند در ایران چطور؟ به گزارش زمین دار شو گزارشهای جهانی از آن حكایت می كند كه ۱۰ درصد شاغلان در سراسر جهان در تعاونی ها مشغول به كارند و منبع اصلی درآمدشان از كسب و كارهای تعاونی است.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، پانزدهم تیرماه سال ۱۳۹۸ مصادف با ۶ ژوئیه ۲۰۱۹ بعنوان نود و ششمین روز جهانی تعاون نامگذاری شده است. تاریخچه این روز به یك قرن پیش و به سال ۱۹۲۳ برمی گردد كه برای نخستین بار اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) نخستین شنبه ماه ژوئیه را بعنوان روز جهانی تعاون نامگذاری كرد.

تِم روز جهانی تعاون برای سال ۲۰۱۹ تعاون برای كار شایسته (WORK DECENT FOR COOPS) است و پیام تم این است كه تعاونی ها، بنگاه های اقتصادی مردم محوری هستند كه به صورت دموكراتیك اداره و كنترل می شوند و توسعه انسانی و عدالت اجتماعی را در اولویت كاری خود قرار می دهند.

بر اساس گزارش جهانی تعاونی ها در سال ۲۰۱۷ حدود دو میلیون و ۹۳۷ هزار و ۳۲۳ شركت تعاونی در جهان وجود دارند و بیشتر از ۲۷۹ میلیون نفر معادل ۱۰ درصد شاغلین جهان در این تعاونی ها مشغول به كارند یا منبع اصلی درآمدشان از تعاونی ها است.

مطالعات نشان داده است كه در مقایسه با اشتغال در سایر پخش ها، مشاغل تعاونی در طول زمان پایدارتر هستند چون كه در تعاونی ها شكاف درآمدی كوچك تری بین مشاغل مختلف وجود دارد و مشاغل تعاونی در مناطق روستایی و شهری از توزیع متعادل تری برخوردار می باشند.

اتحادیه بین المللی تعاون یكی از نهادهای رسمی، مستقل و غیردولتی سازمان ملل متحد به حساب می آید كه در برگیرنده حدود یك میلیارد نفر از ۹۶ كشور جهان است. مأموریت اتحادیه ICA، ترویج و توسعه تعاونی ها بعنوان یك مدل كسب و كار اجتماعی و مردم محور است و هدف اصلی آن، ارتقا و تقویت تعاونی های مستقل و تسهیل روند توسعه اقتصادی و اجتماعی اعضا در سراسر دنیاست.

در حال حاضر اعضای اتحادیه را سازمان های ملی و بین المللی تعاون در تمامی بخش ها همچون كشاورزی، بانكداری، انرژی، صنعت، بیمه، ماهیگیری، تعاونی های مسكن، گردشگری و مصرف می سازند. تا آخر سال ۲۰۰۲، ایكا دارای ۲۳۶ سازمان عضو از ۹۳ كشور بود و حدود ۷۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان تحت پوشش این سازمان قرار داشتند ولی حالا این آمار تا ۸۰۰ میلیون نفر هم برآورد می شود.

امروزه از هر شش نفر در جهان، یك نفر عضو تعاونی است و اتحادیه بین المللی تعاون، نماینده یك میلیارد عضو تعاونی از سه میلیون تعاونی در سراسر جهان است و بیشتر از ۳۰۰ فدراسیون و سازمان تعاونی را در ۱۱۰ كشور جهان نمایندگی می كند.
كارگران مزرعه قهوه در تانزانیا

1398/04/13
12:57:35
5.0 / 5
4153
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بیمه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک