كار و اشتغال در هفته ای كه گذشت...

كدام استان ها بالاترین نرخ بیكاری را دارند؟

كدام استان ها بالاترین نرخ بیكاری را دارند؟ زمین دار شو: مهم ترین عناوین خبرهای هفته جاری به ایجاد 472 هزار فرصت شغلی بوسیله برنامه كسب و كار شهری و روستایی، اعلام نرخ بیكاری تحصیلكردگان، انتشار نرخ بیكاری در استانهای كشور و تجمع كارگران شركت آذرآب اراك اختصاص داشت.در هفته ای كه گذشت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۴۷۲ هزار فرصت شغلی با اجرای برنامه توسعه كسب و كارهای شهری و روستایی آگاهی داد.

آنطور كه شریعتمداری گفته وزارت كار در سال ۱۳۹۸ برنامه های توسعه كسب و كارهای شهری و روستایی، برنامه بازار كار و اشتغال حمایتی خرد را در دستور كار قرار داده كه حاصل آن ایجاد ۴۷۲ هزار فرصت شغلی و ۱۸۵ هزار تثبیت اشتغال موجود در كشور است.

وی همین طور از پیشنهاد مصوبه ای جدید به مجلس شورای اسلامی و سران سه قوه به منظور اشتغال روستائیان آگاهی داد و اظهار داشت: میزان بیكاری در روستاها از ۷.۷ درصد در تابستان ۹۷ به ۶.۶ درصد در تابستان ۹۸ رسیده است.

مركز آمار ایران در گزارش اخیر خود وضعیت بیكاری در استان ها را مورد بررسی قرار داده كه نشان داده است استان سیستان و بلوچستان با ۱۵.۲ درصد، یزد با ۱۵.۱ درصد و هرمزگان با ۱۴.۲ درصد بالاترین میزان بیكاری را به خود اختصاص داده اند. بر طبق این گزارش نرخ بیكاری در تابستان امسال روند كاهشی داشته و به ۱۰.۵ درصد رسیده است.

مركز آمار ایران همین طور در گزارشی از بررسی وضعیت افراد تحصیل كرده نرخ بیكاری آنها را ۱۷.۲ درصد اعلام نمود.

به سبب این گزارش، با وجود آن كه از تعداد فارغ التحصیلان بیكار در تابستان امسال نسبت به سال قبل حدود ۵۵ هزار و ۷۷۰ نفر كم شده اما سهم بالایی در بین بیكاران دارند این در شرایطی است كه سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیل عالی از كل بیكاران حدود ۴۳.۵ درصد است كه نسبت به سال قبل كه ۳۹.۵ درصد بوده روند افزایشی داشته است.

این هفته كارگران شركت آذرآب اراك در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوق خود و عدم برخورداری شركت از مدیرعامل در مقابل كارخانه تجمع كردند.

مدیركل حمایت از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار نیز با حضور در جمع كارگران معترض به آنها قول مساعد داد تا شورای كار آذرآب در جلسات تصمیم گیری و انتخاب سهامدار برای این شركت حضور یابد.

به گفته یاوری آذرآب فقط یك كارگاه نیست، بلكه یك بنگاه اقتصادی با ابزار و تجهیزات بسیار مناسب و نیروی انسانی مجرب و كارگران زبده و مهندسین خبره است و در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید كشور مقرر شده تا این شركت بدون كسب نظر شورای تامین استان مركزی واگذار نشود.

انعقاد تفاهم نامه بنیاد دانشگاه صنعتی امیركبیر با بزرگترین شركت حوزه نوآوری باز در امتداد توسعه كسب و كارهای نوآورانه از دیگر رویدادهای این هفته بود.

این تفاهم نامه با هدف همكاری طرفین جهت شناسایی، امكان سنجی، ایده یابی و پیاده سازی فرصت های هم افزایی منعقد شده وتأسیس مركز كسب و كار دیجیتال توسط بنیاد و با مشاركت گروه مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه همچون محورهای آن به حساب می آید.

برگزاری هفته جهانی كارآفرینی به همت دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران و وزارت كار، از دیگر خبرهای هفته جاری بود.

هفته جهانی كارآفرینی بعنوان بزرگترین رویداد هماهنگ با هدف ترویج و توسعه كارآفرینی همه ساله در سراسر جهان در بازه زمانی ۲۷ آبان تا ۴ آذر انجام می شود. با هدف ترویج و توسعه كارآفرینی ۲۷ آبان تا ۴ آذرماه امسال برگزار می گردد.

در این رویداد با هدف كمك به كارآفرینان بالقوه برای ورود به عرصه كارآفرینی تلاش می شود نسل جدیدی از كارآفرینان به راه اندازی كسب وكار تشویق شده و كسب وكار خودرا آغاز كنند.

منبع:

1398/07/18
14:18:08
5.0 / 5
4484
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تولید , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک