كار و تعاون در هفته ای كه گذشت..

بانك توسعه تعاون ۳۵ هزار روستایی را سركار گذاشت

بانك توسعه تعاون ۳۵ هزار روستایی را سركار گذاشت به گزارش زمین دار شو عناوین مهمترین خبرهای این هفته حوزه كار و تعاون به تشكیل اولین نشست شورایعالی اشتغال در سال ۹۸، برگزاری نخستین كمیته دستمزد شورایعالی كار و اشتغالزایی ۳۵۰۰ نفری تعاونی ها در مهرماه اختصاص داشت.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، شورایعالی اشتغال بعد از وقفه ای طولانی و در حالیكه ۱۰ ماه از آخرین تاریخ تشكیل آن می گذشت بالاخره به برگزاری رضایت داد. البته قبل از این اولین كمیسیون تخصصی شورای بعنوان مقدمه برگزاری جلسه اصلی، اردیبهشت ماه امسال برگزار شده بود.

در این جلسه جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش عملكرد مثبت ایجاد اشتغال در فصل بهار و تابستان، اظهار داشت: اگر رویه مثبت اشتغالزایی در شش ماهه دوم سال هم استمرار پیدا كند، اشتغالزایی در سال ۹۸ به منزله كارنامه درخشانی در مقابله با فشارها و تحریم های ظالمانه آمریكا خواهد بود.

وی با تاكید بر اینكه اشتغالزایی در مقطع فعلی یكی از اولویتهای اصلی دولت می باشد، اظهار داشت: ایجاد فرصتهای شغلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و در راه كوشش برای دستیابی به رشد اقتصادی هم باید تمركز خویش را بر رشد اقتصادی اشتغالزا معطوف نماییم.

همچنین وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی موظف شد جهت اجرای اثربخش برنامه اشتغال روستایی و عشایری، برنامه خویش را به سازمان برنامه و بودجه عرضه نماید و سازمان مكلف شد بر مبنای زمانبندی برنامه عرضه شده، منابع مورد نیاز تا سقف ۲۰۰ میلیارد ریال را به وزارت كار تخصیص بدهد.

در این جلسه معاون اشتغال وزیر كار هم اظهار داشت: از ۱.۵ میلیارد دلار منابع اختصاص یافته صندوق توسعه ملی برای اجرای برنامه اشتغال روستایی، تابحال ۱۱ هزار میلیارد تومان طرح اشتغالزا به تصویب رسیده كه بیشتر از ۹ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

تشكیل اولین جلسه كمیته دستمزد شورایعالی كار با محور بررسی سبد هزینه معیشت كارگران رویداد دیگر این هفته بود. در این نشست پیشنهاد محاسبه نرخ تورم اقلام سبد معیشت كارگران مطرح و جلسه بعدی كمیته به اواخر آبان ماه موكول شد.

آنطور كه نماینده كارگران در شورایعالی كار گفته در این نشست گروه كارگری پیشنهاد كرده است كه تنها تورم سبد معیشت، خوراكی ها و لبنیات محاسبه و اعلام گردد و به جای محاسبه تورم ۳۱۵ قلم كالایی كه بانك مركزی اعلام می كند ۲۲ قلم كالای سبد خانوار كارگری محاسبه شود چون كه خیلی از اقلام نظیر مسافرت، مسكن، زمین و دخانیات در سبد معیشت كارگران جایی ندارند.

وی اظهار داشت: ما به صورت میدانی آمار دقیق سبد هزینه معیشت خانوارهای كارگری را در اختیار داریم و ماهانه آنرا رصد می نماییم ولی در جلسه بعدی كمیته دستمزد گروه كارگری، كارفرمایی و دولت گزارش به دست آمده از سبد معیشت را به شكل دقیق تر عرضه خواهند كرد.

پیش بینی ایجاد ۴۵ هزار شغل روستایی تا آخر سال خبر دیگری بود كه از جانب مهدیان مدیرعامل بانك توسعه تعاون اعلام گردید.

به گفته مدیرعامل بانك توسعه تعاون از محل پرداخت تسهیلات بانك به طرح اشتغال روستایی ۳۵ هزار شغل جدید بوجود آمده و چنانچه كه كل تسهیلات تا آخر سال پرداخت گردد هدفگذاری ۴۵ هزار شغل روستایی محقق خواهد شد.

وی مجموع تسهیلات پرداختی طی هفت ماهه اخیر را ۷۰۰۰ میلیارد تومان ذكر و پیشبینی كرد: در ماههای پایانی سال این تسهیلات شتاب بیشتری بگیرد و به رقم ۱۳ هزار میلیارد تومانی كه پیشبینی كرده ایم، دست پیدا نماییم.

در هفته ای كه گذشت قرارداد عاملیت بند الف تبصره ۱۸ بانك توسعه تعاون و شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور برگزار گردید كه به باعث آن شش پروژه در حوزه آب و انرژی ناظر بر مدیریت بهره بردای و مصرف با اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ۲۳ هزار و ۶۰۰ شغل به اجرا در می آید.

هزینه سرانه برای اشتغالزایی این پروژه ها ۱۹۵۰ میلیارد تومان اعتبار است كه ۹۵۰ میلیارد تومان آن از محل منابع بانك توسعه تعاون و مابقی از محل منابع صندوق توسعه ملی تخصیص می یابد.

این هفته معاون روابط كار وزیر كار از تشكیل كمیته ای با عنوان "كمیته مدیریت پروژه "جهت نظارت و رفع نقصها و اشكالات سامانه روابط كار اطلاع داد. عدم تعریف برخی زیرمجموعه های سامانه نظیر درخواست بیمه بیكاری و عدم امكان بازیابی رمز عبور همچون ایراداتی بود كه از جانب ثبت نام كنندگان در سامانه گزارش شده بود و بر همین مبنا معاونت روابط كار این كمیته را به منظور شناسایی اشكالات و رفع نقصها تشكیل داد.

وی درباره دلیل عدم واگذاری اجرای طرح سامانه روابط كار به كاریابی ها اظهار داشت: این واگذاری مصوبه دولت بود و به ما تكلیف شد كه كار از راه دفاتر پیشخوان دنبال شود ضمن آنكه بیشتر از ۶۰۰ دفتر پیشخوان در سراسر كشور داریم كه می توان از ظرفیت آنها بهره برد.گزارش سامانه جامع آمارهای ثبتی وزارت كار نشان نشان داد كه در مهر ماه امسال ۲۶۱ شركت تعاونی و ۲ اتحادیه تشكیل و ثبت شده اند كه فعالیت آنها برای ۳۵۵۳ نفر اشتغال بوجود آورده است.

به باعث این گزارش بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده به فعالیتهای "كشاورزی" و "صنعت"، بیشترین تعداد اعضا به تعاونی های دارای فعالیت "مستغلات اجاره و فعالیتهای كسب و كار" و بیشترین تعداد شاغلان متعلق به تعاونی های دارای فعالیت "ساختمان" و "مستغلات اجاره و فعالیتهای كسب و كار " متعلق می باشد.


1398/08/17
17:05:08
5.0 / 5
3977
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بیمه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک