اختصاص سهمیه جدید برای بیمه قالیبافان

قالیبافان برای بیمه امیدوار شدند

قالیبافان برای بیمه امیدوار شدند وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: با حمایت سازمان برنامه و بودجه، سهمیه جدیدی برای بیمه های قالیبافان اختصاص داده خواهد شد تا بیمه آنها اجرایی شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، اجرای قانون بیمه قالیبافان یکی از خواسته های مهم قالیبافان بشمار می رود که در سال ۱۳۸۸ تصویب و تا سال ۱۳۹۲ اجرائی شد.

بر اساس این قانون قرار شد ۴۵۰ هزار نفر از قالیبافان بیمه شوند و ظرف ۱۰ سال از زمان تصویب مصوبه، هر سال ۱۰۰ هزار نفر وارد این چرخه شوند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند با این وجود از سال ۱۳۹۲ به بعد علاوه بر افرادی که سالها در صف بیمه بودند و نتوانستند از مزایای بیمه بهره مند شوند، بیمه ۲۳۰ هزار قالیباف هم که طی مدت پنج سال حق بیمه پرداخت کرده بودند به دلیلهای مختلفی همچون عدم واریز بیمه در روز مقرر یا عدم حضور هنگام مراجعه بازرس قطع شد.

مطابق آمارهای موجود و تایید مرکز ملی فرش بعنوان متولی فرش ایران، نزدیک به یک میلیون بافنده فرش در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۲۲۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند.

به گفته کارشناسان و فعالان حوزه فرش، در صورتیکه موضوع بیمه و امنیت شغلی قالیبافان از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و در تامین معاش و انگیزه تولید آنها موثر است، به سبب مضیقه بودجه امکان برقرای بیمه همه قالیبافان و اجرای این حکم قانونی وجود ندارد.

عبداله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف در گفت و گو با ایسنا، برخورداری از حمایت بیمه ای را برای بافندگان فرش حایز اهمیت می داند و می گوید: بیش از ۸۰ درصد بافندگان را زنان می سازند که عمدتا به شکل خانگی مشغول کارند و این مسأله در اشتغال و امنیت شغلی و اجتماعی و خصوصاً درآمد آنها نقس به سزایی دارد.

وی معتقد است: اگر بحث بیمه قالیبافان به سازمان برنامه و بودجه واگذار شود تا پول بیمه در اختیار تامین اجتماعی قرار گیرد، وزارت کار می تواند بابت پوشش بیمه قالیبافان این سازمان را مکلف کند.

بهرامی می افزاید: یکی از مشکلاتی که در طول سالهای قبل وجود داشته این بوده که ردیف اعتباری در بودجه های سنواتی پیش بینی و تصویب شده اما هنگام پرداخت به دلایلی نظیر مضیقه بودجه یا عدم تامین اعتبار لازم اختصاص پیدا نکرده است.
به گفته وزیر کار با حمایت سازمان برنامه و بودجه سهمیه جدیدی برای بیمه های قالیبافان اختصاص خواهد یافت

1400/10/23
11:51:01
0.0 / 5
279
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک