قدرت خرید متقاضیان مسکن درحال افزایش است؟

قدرت خرید متقاضیان مسکن درحال افزایش است؟ زمین دار شو: ادامه روند باثبات بازار مسکن، رکود بازارهای موازی و رشد نسبی توان خرید متقاضیان، به شکل افزایش معاملات ملک در دو ماه گذشته بروز پیدا کرده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، اختلاف شدید به وجود آمده بین قدرت خرید متقاضیان با قیمت مسکن درحال کاهش است. امسال باتوجه به دو مولفه تورم عمومی و افزایش سطح توان طرف تقاضای بازار مسکن، حباب مسکن به تدریج دارد تخلیه می شود. دی ماه امسال میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به ۳۲.۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به آذرماه امسال ۱.۱ درصد و در مقایسه با ماه دی ماه پارینه ۲۰ درصد بالا رفت.
این آمار گویای آنست که نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن به نصف رشد تورم رسیده است. در صورت تقویت توان متقاضیان خرید بوسیله نظام پس انداز و دریافت تسهیلات متناسب با قیمت مسکن می توان امیدوار بود که در ماههای آتی متقاضیان واقعی به تدریج وارد بازار شوند.
دی ماه امسال قیمت خانه در مقایسه با ماه گذشته ۱.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافت؛ در صورتیکه تورم نقطه به نقطه در دی ماه به ۳۵.۹ درصد و تورم عمومی سالیانه ۴۲.۴ درصد شده است. این بدان معناست که روند رشد قیمتها در بازار مسکن حدودا نصف نرخ تورم عمومی بوده است.
از طرف دیگر سال قبل سطح دستمزد کارگران و کارکنان از ۲۶ تا بالای ۵۰ درصد افزوده شد. امسال نیز رقم پیشنهادی افزایش دستمزد کارگران تا سقف ۶۰ درصد اعلام شده است. اگر روند رشد قدرت خرید کارگران و کارکنان ادامه پیدا کند به تدریج در سالهای آتی توان متقاضیان خرید مسکن افزایش خواهد یافت.
گزارش‎ها حاکی از آنست که سرعت افزایش قیمت مسکن به طرز محسوسی کم شده است. طی سه ماه گذشته نرخ رشد ماهیانه قیمت مسکن در تهران به تدریج ۱.۲ درصد، ۱.۸ درصد و ۱.۱ درصد بوده و رشد سالیانه آن به ۲۰ درصد رسیده است؛ در صورتیکه نرخ افزایش سالیانه قیمت در ماههای دی سه سال قبل به ترتیب ۹۱، ۴۱ و ۹۹ درصد بود. البته با وجود آنکه میزان بازدهی بازار مسکن در یک سال قبل حدود ۲۰ درصد بوده، این رقم برای بازار ارز ۸ درصد و برای سکه ۴.۲ درصد بوده است. همین مساله در تشویق برخی افراد برای خرید ملک موثر بود.
میزان معاملات مسکن طی دو ماه گذشته تا حدودی بالا رفته و از حدود ۵۰۰۰ فقره در تابستان به حدود ۱۰ هزار فقره در ماههای اخیر رسیده است. دی ماه امسال ۹۸۱۶ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در تهران منعقد شد. آذرماه نیز تعداد معاملات ۹۷۷۲ فقره بود. بررسی ها نشان میدهد در عین حال که انتظارات کاهشی در بازار مسکن ناشی از روند مثبت مذاکرات هسته ای ایجاد شده، به سبب ثبات بازارهای موازی، گروهی از متقاضیان مبادرت به خرید ملک کرده اند.
اگرچه متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۳۲.۹ میلیون تومان اعلام شده اما بررسیها نشان میدهد در بیشتر منطقه های تهران با مبالغ پایین تر می توان خانه دار شد. هم اکنون میانگین قیمت مسکن در ۱۶ منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران پایین تر از نرخ میانگین است.
منبع:

1400/11/08
20:18:19
0.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک