گزارش زمین دار شو؛

سفر ثمربخش وزیر راه به مسکو

سفر ثمربخش وزیر راه به مسکو در صورتیکه تنها چند روز از بازگشت وزیر راه کشورمان به مسکو می گذرد، کشتی حامل کالاهای روسی به امارات وارد بندر نوشهر شد و کامیون ها به سمت بندرعباس در حرکتند.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، دو روز پیش برای اولین بار پس از ۲۱ سال کشتی روسی حامل ۶۶ دستگاه کامیون (شناور رو-رو) محموله کالاهای روسی به مقصد امارات در بندر نوشهر پهلوگیری کرد و کامیون ها از این بندر به مقصد امارات از جاده های ایران به سمت بندرعباس در حرکت اند.
کشتی ۱۲۵ متری کمپوزیتیو گاسانف از بندر آستارا خان روسیه بارگیری کرده و در بندر نوشهر پهلو گرفته بود.
آخرین بار ۲۱ سال قبل در سال ۱۳۸۰ کشتی روسی «مرکوری» حامل آهن و مسافر وارد بندر نوشهر شده بود.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در رأس هیأتی بلند پایه شامل معاونان وزرای راه، خارجه و صمت و همین طور فعالان بخش خصوصی جهت راه اندازی کریدور شمال-جنوب به مسکو سفر کرده بود که ورود کشتی روسی رو-رو به بندری نوشهر می تواند اولین آثار مذاکرات هیأت ایرانی و روسی باشد.
کارشناس حمل و نقل: ترانزیت ریلی شمال-جنوب در کنار ترانزیت جاده ای فعال شود
در همین رابطه محمدجواد شاهجویی کارشناس اقتصاد حمل و نقل در گفتگو با خبرنگار مهر با تأیید اثر بخش بودن سفر وزیر راه به روسیه اظهار نمود: البته رسیدن بار ترانزیتی روسی به ایران، ثمره این سفر به تنهایی نیست و مذاکرات گذشته هم در این راستا، بی تأثیر نبوده است. به ویژه که زمان سفر دریایی از روسیه به بندر نوشهر چند هفته زمان می برد؛ حال آنکه از سفر قاسمی به مسکو کار از یک هفته می گذرد.
وی افزود: با این وجود، این سفر در آینده هم می تواند آثار خیلی از خود به نمایش بگذارد و شاهد رشد بیشتر تعاملات منطقه ای در کریدور شمال-جنوب میان روسیه با شریک تجاری اش هند یا کشورهای حاشیه خلیج فارس از قلمروی ایران شامل ترانزیت ریلی یا جاده ای باشیم.
کارشناس ترانزیت خاطرنشان کرد: گفته می شود در مسافرت اخیر وزیر راه به مسکو، کمک روس ها برای ساخت راه آهن رشت-آستارا و نیز خرید لوکوموتیو و واگن از روسیه مورد تقاضای ایران بوده است؛ همین طور همکاریهای هوایی هم مورد مذاکره بوده است.
وی با تاکید بر این که نگاه روسیه به ایران پس از جنگ اوکراین از یک بازیگر ترانزیتی صرف در منطقه به یکی از شرکای تجاری روس ها در زمینه حمل و نقل و ترانزیت تغییر کرده خاطرنشان کرد: فعالیتهای لجستیکی و کریدورهای ترانزیتی روسیه پس از جنگ اوکراین قفل شده و ایران جزو معدود مسیرهای تردد روس ها به حساب می آید.
شاهجویی افزود: برای توسعه این روند و افزایش ترانزیت از ایران باید چند اقدام صورت گیرد یکی تسهیلات فرآیندهای ترانزیتی کشور است، اگر قرار باشد حجم ترانزیت افزایش یابد نباید به مسیرهای جاده ای اکتفا نماییم و باید زیرساخت های ریلی را هم تقویت نماییم که در دسترس ترین آن، تکمیل راه آهن رشت-آستاراست؛ چه با کمک هندی ها یا آذربایجان یا روسیه و چه از مدلهای تامین مالی داخلی.
وی تصریح کرد: مسیر دیگر، احیای محور ریالی جلفا با مذاکرات سیاسی است و مشکلات زیرساختی چندانی ندارد و تنها نیاز به رفع مناقشه قره باغ بر سر این خط ریلی با همکاری آذربایجان و ارمنستان داریم.
کارشناس اقتصاد حمل و نقل مسیر دیگر را تردد کشتی های رو-رو در خزر عنوان و اذعان کرد: بندر امیرآباد به اسکله رو-روی ریلی و بندر نوشهر و دیگر بنادر شمالی به اسکله رو-روی کامیونی مجهز هستند.
وی تاکید کرد: نگرانی اصلی صاحبان کالا در زمینه قطار باری شبکه ریلی ایران، زمان بر بودن و غیر قابل پیشبینی بودن زمان رسیدن کالا به مقصد است؛ راه حل آن نیز برنامه ای کردن سیر و حرکت قطارهای باری در ایران است.
این پژوهشگر حوزه حمل و نقل اظهار داشت: شرکت راه آهن بعنوان بازوی اجرائی دولت، قطارهای باری برنامه ای ایجاد کند؛ به این معنا که اگر قطارها پر نشد، تضمین اجرای برنامه ترددهای بموقع را داشته باشد، در گام اول سرعت رسیدن مهم نیست بلکه دقت زمانی مهمست و سپس در گام های بعدی راه آهن می تواند زیرساخت ها را تقویت و مشکلات را مرتفع کند که سرعت قطارهای ترانزیتی افزایش یابد.
وی اضافه کرد: افزایش تعداد ناوگان شامل واگن و لوکوموتیو نیز مهمست هم اکنون ۱۵۰ هزار دستگاه انواع ناوگان ریلی روسیه در پی تحریم های این کشور پس از جنگ اوکراین در شبکه ریلی این کشور بلاتکلیف و متوقف مانده اند. می توانیم قسمتی از این واگن ها را برای ترانزیت کالاهای روسی اجاره نماییم. همین طور ۱۵۰ لوکوموتیو سرد و غیر فعال در کشور داریم که دولت می تواند با صرف هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید لوکوموتیو نوساز، آنها را اورهال کرده و بار دیگر به مدار بازگرداند.

1401/02/15
18:03:25
0.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک