خرید خانه های كلنگی افزایش یافت

خرید خانه های كلنگی افزایش یافت زمین دار شو: سال‌ها است كه زمین خام در محله‌های تهران پیدا نشده و به جز باغ‌هایی كه ممكن است با حربه سودجویان برای اینكه امكان ساخت‌وساز پیدا كند، خشك شود، بقیه اراضی میزبان ساخت‌وسازهای تهران، كلنگی‌هایی هستند كه برای نوسازی مناسب ارزیابی شده و سازنده‌ها سراغ آن ها را می‌گیرند.


اواخر سال گذشته رشد منفی ساخت‌وساز متوقف شد و اگرچه هنوز خبر از افزایش چشمگیر ساخت‌وساز و رشد مثبت این آمار وجود ندارد، اما سازندگانی كه به وقوع «پیش‌رونق» و فرآیند بازگشت تدریجی رونق به بازار ایمان آورده‌اند، بیشتر از گذشته به خرید املاك كلنگی تمایل دارند، چراكه بازار را برای ساخت‌وساز آتی و عرضه آپارتمان نوساز و مصرفی مناسب ارزیابی می‌كنند. به گزارش دنیای اقتصاد، به اذعان مشاوران املاك فعال در زمینه ساخت‌وساز، آمار فایل‌های كلنگی در تهران نسبت به پارسال تغییر چندانی نداشته است اما متقاضیان خرید كلنگی به قدری افزایش یافته‌اند كه مراجعه برای خرید زمین و كلنگی در برخی بنگاه‌های مناطق مصرفی طی بهار و تابستان امسال نسبت به نیمه دوم پارسال تقریبا دوبرابر شده است.
قیمت ملك كلنگی در تهران از متری 5/ 2 میلیون تومان در مناطق حاشیه‌ای و عمدتا جنوبی شهر آغاز می‌شود و در مناطق مرغوب خصوصا منطقه یك، بعضا تا 40 میلیون تومان هم می‌رسد. سن این املاك عمدتا بالای 35 سال است اما برخی از آگهی‌ها نیز سن بنای كمتری دارند و در عین حال به دلیل فرسوده بودن یا تشخیص فرصت مناسب نوسازی، برای فروش به سازندگان فایل می‌شوند. برخی از سازندگان املاك كلنگی را خریداری می‌كنند و تا زمانی كه پول كافی برای ساخت‌وساز فراهم كنند، ملك را در اختیار مستاجر قرار می‌دهند. از این رو مالكان املاك كلنگی در مورد ابنیه‌ای كه امكان سكونت ندارد، این موضوع را در آگهی ملك خود قید می‌كنند تا خریدار در جریان باشد كه امكان درآمدزایی یكساله یا بیشتر از بنای مسكونی ملك را ندارد.
صرف‌نظر از محل قرارگیری ملك كلنگی كه تعیین‌كننده اصلی قیمت ملك است و در نتیجه قیمت مسكن نیز از آن متاثر است، قیمت زمین و كلنگی به طول بر، برخورداری از تجاری در تراز همكف، میزان اصلاحی هنگام ساخت‌وساز، وضعیت سند، برخورداری از دستور نقشه و نظایر آن بستگی دارد. بنابراین مقایسه میان قیمت دو ملك كلنگی با متراژ مشابه در یك منطقه، در صورتی كه در دیگر پارامترها مشابهت وجود نداشته باشد، معمولا مبنای قیمت‌گذاری قرار نمی‌گیرد. به اعتقاد مشاوران املاك قیمت‌گذاری زمین به مقررات شهرسازی هر منطقه نیز بستگی دارد و طبیعی است كه در صورت برخورداری از تراكم و زیربنای بیشتر، قیمت یك قطعه زمین كوچك‌تر بیش از ملك دیگری با مساحت بیشتر اما شرایط ساخت‌وساز محدودتر خواهد بود.
1396/04/18
15:21:12
5.0 / 5
5164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک